Moderne maleri
i Bredgade
Udvalgte malerier
2 emner
785/405
Michael Kvium: "Olien, arvtagerbillede". Sign. på bagsiden Kvium 92. Bemalet ramme med to applikerede relieffer. Olie på lærred. 120 x 140 inkl. ramme.
Vurdering :
800.000 DKK Hammerslag:
1.000.000 DKK -
785/284
Vilhelm Lundstrøm: Portræt af Anny Nissen. Kunstnerens søster. Sign. på bagsiden VL 32. Olie på lærred. 132 x 98.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
1.000.000 DKK