Prins Henriks samling, design og moderne kunst
Moderne kunsthåndværk
Design
893/890
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med azurblå glasur. Sign. alev '89. Unik. H. 13,7. Diam. 23.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/888
Alev Ebüzziya Siesbye: Stort cirkulært fad af stentøj, delvist dekoreret med brun glasur. H. 10,3 - 10,7. Diam. 40,5 - 41,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/887
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, yderside med skraverede mønstre i relief. H. 14,2 - 14,5. Diam. 21,5 - 22.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/883
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med grene, blade og blomster i relief. Dekoreret med grøn og okkerbrun glasur med elementer af gråt og blåt. H. 30.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/882
Carl Halier, Knud Andersen: Cirkulær lågkrukke af stentøj dekoreret med solfataraglasur med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. H. 26,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK