Moderne kunst
Moderne skulpturer
Malerier, skulpturer og grafik
906/532
Knud Nellemose: Siddende kvindemodel. Utydeligt sign. Bronze. H. 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
905/831
Pablo Picasso: "Visage brun/bleu", 1947. Stemplet Edition Picasso Madoura Plein Feu, nummereret 7/200.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
905/815
Lothar Fischer: Figur, 1962. Sign. Lothar Fischer. Unik. Bronze. H. 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
905/793
Christian Lemmerz: Portræthoved. Usign. Gips. Unika. H. 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
905/771
Anne Marie Carl-Nielsen: "Brummende tyr", 1894. Sign. A.M.C.N. (f. B). Patineret bronze. H. 11. L. 15. D. 6,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
905/769
Jussi Mäntynen: Stående los. Sign. Jussi Mäntynen, 1944. Patineret bronze. H. 20. L. 23. D. 13.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
905/759
Johannes C. Bjerg: "Bruden". Sign. Joh C Bjerg 1917. Stemplet DK for Dansk Kunsthandel samt 1ste Expl. Forgyldt bronze. H. 53.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
905/758
Hanne Varming: Stående pige. Sign. HV 2006, 2/6. Bronze. H. 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK