Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, skulpturer og grafik
905/779
Carl-Henning Pedersen: "Sejlende figurer". Sign. chp 1978, Gstaad; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
905/778
Henry Heerup: Fugl. Sign. Heerup 67. Collage; slik og mixed media på masonit. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/777
Carl-Henning Pedersen: "Face to face". Sign. chp Leuk 1978. Akvarel på papir. Bladstørrelse 77 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
905/776
Tage Mellerup: "Kontrasternes Sammenspil", ca. 1940. Sign. TM. Olie på lærred. 53 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
905/775
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn; utydeligt (falmet) dateret 1968. Tusch på papir. Bladstørrelse 26,5 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/774
Asger Jorn: Uden titel, 1940erne. Usign. Blyant på papir. Bladstørrelse 15 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
905/773
Henry Heerup: To figurer. Sign. Heerup, 1970. Olie på masonit. 34 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
905/772
Henry Heerup: Uden titel. Sign. på bagsiden Heerup 64. Olie på plade. 34 x 43.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK