Moderne kunst
Moderne skulpturer
Malerier og skulpturer
905/738
Svend Wiig Hansen: "Mennesker på en strandbred". Forslag til en monumentaludsmykning, 1954. Sign. W.H. 1/6. Bronze. H. 54. L. 84. D. 57.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
905/732
Lynn Chadwick: "Maquette VI Walking Couple", 1976. Stemplet C 76, 734, 6/8. Bronze. H. 30.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
905/728
Robert Jacobsen: Drejbar skulptur, 1980erne. Sign. RJ. Sortmalet jern. H. 33. L. 25. D. 19.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
905/721
Robert Jacobsen: "Tegning i jern", 1950. Usign. Jern. H. 85. B. 60. D. 45.
Vurdering :
510.000 DKK -
905/718
Robert Jacobsen: Konstruktion (to dele), 1980erne. Sign. R.J. Sortmalet jern. Drejemoment. H. 48.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
905/675
Erik Thommesen: "Kvinde". Sign. Erik 1958, 4. Moseeg. H. 17,5. B. 14. D. 8.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
905/665
Sonja Ferlov Mancoba: Skulptur (Uden titel), 1951. Usign. Gips. H. 27.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
905/654
Anne Marie Carl-Nielsen: "Kentaurpige", 1902. Sign. AMC-N f. Brodersen; bronzestøbermærke L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 33. B. 30. D. 13,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK