Moderne kunst
i Havnen
Moderne malerier
Malerier og skulpturer
905/740
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Fågel Dröm", antagelig slut 1930erne. Sign. v.b.p. Olie på masonit. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/723
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Mahomet à Tunis", 1965. Sign. Nejad; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 129 x 161.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
275.000 DKK -
905/660
Elsa Thoresen: Uden titel. Sign. E. Thoresen 45. Olie på masonit. 38 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/658
Ruth Smith: Opstilling med stenkrukke og flasker, 1956. Sign. Ruth Smith; titel og datering på blændrammen. Olie på lærred. 70 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK