Moderne kunst
Malerier og skulpturer
896/640
Pablo Picasso: "Pichet Yan", 1952. Kande. Edition Picasso. Madoura plein feu. Edition 400. Rød fajance dekoreret i hvidt og sort. H. 28
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
896/620
John Kørner: "Grandfather in Love", 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 180 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
896/616
Michael Kvium: "Naturel Pattern", 2008-09. Triptykon. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred i tre dele. 100 x 250.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
896/615
Allan Otte: "Eksteriør Stilleben #1". Sign. på bagsiden Allan Otte 2005. Akryl på plade. 122 x 203. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
896/533
Emil Nolde: "Mohnblumen und orangefarbenen Blüten", ca. 1945-50. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 45,5.
Vurdering :
500.000 DKK Ikke solgt
896/522
Johannes S. Kjarval: Landskab fra Thingvallasletten, Island. Sign. J. Kjarval. Olie på lærred. 80 x 104.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK