Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
2350/7538
Pierre Alechinsky: "Pointes", 1972. Louis Scutenaire. Suite de 17 gravures. Portfolio.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
914/525
Alberto Magnelli: "L'album de la Ferrage. Dix gravures originale". 1970.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Ikke solgt
912/307
Fernandez Arman: "Alto Prisme", 2004. Sign. Arman, 21/99. Poleret bronze. H. 68.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2236/505
Egon Mathiesen: Uden titel. Sign. EM Menton 64 samt sign. på bagsiden EM 64. Olie på lærred. 132 x 116.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
906/525
Corneille: "Plaque murale". Sign. Corneille 98, 39/40. Stemplet F. Delille Paris. Atelier /Studio J.M. Foubert. Keramisk relief i farver. 53 x 44,5
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2123/531
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2121/549
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
900/525
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
900/519
Jens-Flemming Sørensen: Fugl Fønix. Sign. Jens Flemming. Marmor. Unik. H. 34. Monteret på sokkel af sort marmor. H. inkl. sokkel 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2103/525
Fumio Yoshimura: Et fad med koteletter og kniv. Sign. Fumio 74. Træobjekter på porcelænstallerken. 5 x 27 x 30. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2103/501
Paul Van Hoeydonck: "City of the future", 1970. Skulptur af transparent og farvet plexiglas med tilslutning til lys. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2102/523
Helge Ernst: "Rejsetavle VII. Buenos Aires", 1982. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
899/1307
Fernandez Arman: "Double chassis", 1994. Sign. Arman, 25/140. Bocquel Fd. Bronze. H. 30
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2046/533
Helge Ernst: "Facetter", 1987. Sign. HE samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 60
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2042/565
Helge Ernst: "Komposition. Bangkok", 1968/69. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 89 x 146.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2041/586
Helge Ernst: "Rød opdækning", 1971. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
16.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
896/772
Marc Chagall: "Fleurs d'art", 1983. Sign. Marc Chagall, E.A. Litografi i farver. Lysmål 63 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2032/762
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands 8.53. Gouache på papir. Bladstørrelse 28 x 28
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2032/761
César Baldaccini: Certifié original 6. avril 1983 César. Oliekridt og blyant på papir. Bladstørrelse 19,5 x 17
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2032/501
Gunnlaugur Blöndal: Portræt af en pige. Sign. Blöndal 1928. Portræt af en herre på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 50 x 38.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
895/737
Andres Serrano: "A History of sex (Alessandra)", 1995. Sign. på bagsiden Andres Serrano, 2/3 samt med titel. Cibachrome fotografi, silikone, plexiglas.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
895/736
Andres Serrano: "A History of sex (Martyr)", 1995. Sign. på bagsiden Andres Serrano, 2/3 samt med titel. Cibachrome fotografi, silikone, plexiglas.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/735
Helmut Newton: "Helmut Newton SUMO", London, Taschen 1999. Storformat-bog. 50 x 70 cm. Nummereret og signeret af Helmut Newton, 07034/10.000.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/734
Friedensreich Hundertwasser: "Regentag. Look at it on a rainy day", 1971-72. Blad nr. 8 sign. Hundertwasser Regentag, 262/300.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/732
Pierre Alechinsky: "L'Excédante", Paris 1982. Portfolio.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/730
Pierre Alechinsky: "Les portes de craie", Paris 1989. Portfolio.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/729
Pierre Alechinsky: "Les Ateliers du Marais" (1951), 1979. Portfolio. Fem raderinger. Bladstørrelse 31 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
895/728
Pierre Alechinsky: "Honoré de Balzac. Traite des Excitants Modernes", Paris 1989.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/726
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay 70, XVII/XX. Radering i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/725
Jean Hans Arp: Uden titel. Sign. Arp, 4/12. Træsnit i farver. Lysmål 31 x 21. Rammemål 70 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
895/724
Jean Hans Arp: Uden titel. Sign. Arp, 5/6. Træsnit i farver. Lysmål 31 x 21. Rammemål 70 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
895/723
Zao Wou-Ki: Uden titel. Sign. Zao Wou-Ki 77, 138/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/722
Marc Chagall: "Le ciel", 1984. Sign. Marc Chagall, 12/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 83,5 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/721
Julian Schnabel: "Mys Sosunova to Mys Peschanyy" (Sovietunion Tatar Strait). Sign. Julian Schnabel 2010, HC 1/10. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 98 x 73
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/720
Robert Motherwell: "Game of Change", 1987. Sign. Motherwell, 30/100. Aquatinte, litografi og collage på håndlavet papir. Bladstørrelse 90 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/718
Pablo Picasso: "Minotaure caressent une femme", (1933). Sign. Picasso. Edition 260. Radering. Bladstørrelse 33,5 x 43,5. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
895/716
Pablo Picasso: "Le Vieux Roi", 1959. 6.1.59. Sign. i stenen Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 64 x 48
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/715
Peter Blake: "Side-Show", 1974-1978. Fem træsnit på Japan-papir. Alle sign. Peter Blake, 89/100. Bladstørrelse 29 x 23. I original mappe.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
895/714
David Hockney: "My Mother Sleeping", L. A. dec. 1982. Sign. David Hockney # 17. Udført i en edition på 20 eksemplarer. Fotocollage. Lysmål 57,5 x 57,5.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/713
David Hockney: "Maurice Payne". Sign. David Hockney 71, A.P. Ætsning. Bladstørrelse 92 x 70,5. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/712
Trine Søndergaard: "Strude #5" fra Strude serien, 2007-2010. Sign. Ed. 5. Analogt c-print på dipond. 60 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
895/711
Pablo Picasso: "Francoise en soleil", 1946. Sign. Picasso, 10/50. Litografi. Lysmål 65,5 x 49,5
Vurdering :
85.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/710
Pablo Picasso: "Le repos du sculpteur IV", 1933. Sign. Picasso. Edition 250. Radering på Montval papir med Picasso vandmærke. Bladstørrelse 34 x 44. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/709
Pablo Picasso: "La danse des Faunes". Sign. i trykket Picasso 24.5.57. Oplag 200 ekspl. Litografi. Lysmål 43 x 53
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/707
Joan Miró: "La Révolte des Caractères", 1982. Sign. Miró, 38/100. Ætsning og akvatinte i farver. Lysmål 30 x 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
895/706
Joan Miró: Komposition fra serien "Xavier Domingo - El Inocente", 1974. Sign. Miró, 66/170. Ætsning med akvatinte i farver. Bladstørrelse 33 x 25.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/705
Maurice Estève: "Messidor". Sign. Estéve, 7/75. Litografi i farver. Lysmål 52 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/704
Maurice Estève: "Le Prince", 1954. Sign. Estève, 132/220. Litografi i farver. Lysmål 53 x 37.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
895/703
Pablo Picasso: "Vollard et son chat, ca. 1960. Sign. Picasso, 105/200. Akvatinte radering i farver. Lysmål 72 x 53
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/702
Georges Braque: "Oiseau verni (Oiseau VII)", 1954. Sign. G. Braque, 60/75. Litografi i farver, fernis. Bladstørrelse 40 x 50
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/701
Georges Braque: "L'oiseau de feu (Oiseau XIII)", 1958. Sign. G. Braque, 23/75. Radering i farver. Bladstørrelse 65 x 58
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
895/700
Georges Braque: "Au couchant (Oiseau XVI)", 1958. Sign. G. Braque, 30/75. Litografi i farver. Lysmål 42 x 60
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
895/699
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1989. Sign. Soulages, 256/300. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/698
Pierre Soulages: "Eau-forte VI", 1957. Sign. Soulages, 3/200. Radering og ætsning. Bladstørrelse 76 x 57.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
895/697
Pierre Soulages: "Lithographie No. 36", 1974. Sign. Soulages, 35/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
895/696
Vilmantas Marcinkevicius: "The Last Performance". Sign. Vilmantas 2008 samt på bagsiden Vilmantas Marcinkevicius med titel. Olie og akryl på lærred. 125 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
895/695
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, fugle og huse. Sign. WSO 99. Olie på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
895/692
Fernandez Arman: "Chess". Sign. Arman, 1/70. Resin. Sortmalet. 42 x 30 x 30
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/689
Egon Mathiesen: Uden titel. Sign. på bagsiden EM 65. Olie på lærred. 116 x 89
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/686
Helge Ernst: "Det blå rum", 1988. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 73
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/684
Walter Henry Williams: "Flowering tree". Sign. Walter Williams. Olie på papir monteret på masonit. 24 x 28.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK