Moderne kunst
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, skulpturer og grafik
2032/762
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands 8.53. Gouache på papir. Bladstørrelse 28 x 28
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
895/668
Anton Rooskens: Totemfigur. Sign. Rooskens 74. Gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 41.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/662
Jacques Doucet: "Nuit oblitérée", 1988. Sign. Doucet samt på bagsiden Jacques Doucet med titel. Olie på lærred. Diam. 150.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/661
Egill Jacobsen: Maske. Sign. EJ 80. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 63 x 45
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/660
Carl-Henning Pedersen: Fuglevæsener. Sign. chp Zermatt 1990. Akvarel på papir. Bladstørrelse 50 x 51
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK