Moderne kunst
Moderne skulpturer
Malerier og skulpturer
896/640
Pablo Picasso: "Pichet Yan", 1952. Kande. Edition Picasso. Madoura plein feu. Edition 400. Rød fajance dekoreret i hvidt og sort. H. 28
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/619
Cathrine Lee: "Utrecht", 1990. Sign. og dateret med titel på bagsiden. To-delt relief i patineret kobber og bronze. 61 x 50 x 4.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
895/615
Daniel Spoerri: "Absurditée de la morale". Nature morte. Le Moulin Boyard". Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 11. avril-75. Assemblage. 101 x 61. D. 26.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/613
César Baldaccini: "Le Bourdon", 1958. Sign. Cesar, HC I. Valsuani cire perdue. Bronze. 14,5 x 24 x 13
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
895/592
Willy Ørskov: Uden titel, 1962. Usign. Sortpatineret aluminium. 38 x 60 x 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
895/591
Willy Ørskov: Uden titel, 1963. Usign. Aluminium. 54 x 50 x 40.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
895/553
Per Kirkeby: "Model til Ballerup", 1993. Sign. PK, 12/14, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Sort patineret bronze. 15 x 25 x 9.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/552
Per Kirkeby: "Tor II", 1981. Sign. PK, 4/6, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Sort patineret bronze. 28 x 19 x 7.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
895/535
Sonja Ferlov Mancoba: "Skulptur (Uden titel)", 1959. Stemplet SFM 4/6. Sortpatineret bronze. H. 25.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/521
Gerhard Henning: "Ung pige der fletter sit hår". Sign. G. Henning. Patineret bronze. H. 41. B. 42. D. 22.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK