Moderne kunst
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier og skulpturer
899/1229
Bengt Lindström: "The Clown" (Klovnen), ca. 1990. Sign. Lindström. Olie på lærred. 190 x 195.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
896/680
William Gear: "Structure with yellow". Sign. på bagsiden Gear July 71 med titel. Olie på lærred. 153 x 102
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
895/550
Egill Jacobsen: Glad maske. Sign. på bagsiden EJ 66. Olie på lærred. 46 x 38
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
895/549
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. på bagsiden EJ 85. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
895/547
Henry Heerup: "Bag tremmerne". Sign. Heerup 75; titel på bagsiden. Olie på masonit i kunstnerramme. 100 x 220.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
895/546
Mogens Balle: Uden titel. Triptykon. Sign. MB; Sign. på bagsiden Mogens Balle 1974. Olie på lærred. 92 x 220.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
895/545
Ejler Bille: Uden titel. Sign. på bagsiden Ejler Bille Hjerting 1948. Olie på lærred. 63 x 81
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
895/544
Carl-Henning Pedersen: "Vinterfugl". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1979. Olie på lærred. 130 x 110
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
310.000 DKK -
895/542
Asger Jorn: "Landskab fra Finkidong". Sign. Asger J. 45. Olie på lærred. 160 x 116.
Vurdering :
2.500.000 DKK Hammerslag:
3.700.000 DKK -
895/541
Pierre Alechinsky: "Des Eaux Arles". Sign. Pierre Alechinsky 1984-85. Olie på papir monteret på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/540
Ejler Bille: "2 horn i midten". Sign. på bagsiden Ejler Bille 1959 med titel. Olie på lærred. 59 x 53
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
895/539
Asger Jorn: "Le Bourdon". Sign. Asger J. 38, Paris; sign. og dateret Versailles Mai 38 med titel på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 60.
Vurdering :
260.000 DKK -
895/538
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky. Akvarel på papir med radering (dæksel). Lysmål 99 x 59.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
895/537
Corneille: "Apparition d'un arc en ciel dans un ciel mouvementé". Sign. Corneille 64. Olie på lærred. 46 x 61
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
895/536
Pierre Alechinsky: ”Jardin ordinaire", 1980. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og årstal. Akryl på papir monteret på lærred. 75 x 122
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
540.000 DKK -
895/534
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. på bagsiden EJ 74. Olie på lærred. 100 x 75
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
895/533
Henry Heerup: "Pigebarnet", 1950. Sign. Heerup; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade i kunstnerens ramme. 60 x 63.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/532
Henry Heerup: Fugl, kirke og figurer. Sign. Heerup 68. Olie på masonit. 67 x 92.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK