Moderne Kunst 886
Malerier, skulpturer og grafik
903/678
Maurice Estève: "Maraboulda", 1972. Sign. Estève, 61/75. Litografi i farver. 69 x 54.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
900/544
Maurice Estève: "Bouinotte", 1980. Sign. Estève, 91/120. Litografi i farver. Lysmål 58 x 44.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
900/541
Maurice Estève: "Face à Face", 1968. Sign. Estève, 23/70. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
900/515
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker". Sign. på bagsiden R.M. 10. XII-1992. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
900/513
Fernandez Arman: "Violon coupé IV", 2004. Sign. Arman, 57/100. Bocquel pd. Bronze. På fod af sortmalet metal. H. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK