Moderne Kunst 886
Malerier, skulpturer og grafik
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
900/513
Fernandez Arman: "Violon coupé IV", 2004. Sign. Arman, 57/100. Bocquel pd. Bronze. På fod af sortmalet metal. H. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
893/877
Maurice Estève: "Arizovert", 1972. Sign. Estève, 27/75. Litografi i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
893/876
Maurice Estève: "Java vrillée", 1977. Sign. Estève, 56/95. Litografi i farver. Lysmål 71 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/862
Maurice Estève: "Prince", 1954. Sign. Estève, 80/220. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/792
Fernandez Arman: "Violon Alto Prisme", 2004. Sign. Arman, 24/99. Poleret bronze. H. 58.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/751
Preben Hornung: Atelierbillede. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt