Moderne Kunst 886
Malerier og skulpturer
893/751
Preben Hornung: Atelierbillede. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
888/650
Antonio Saura: ”Superimposition”. Sign. Saura 82. Mixed media og collage på gammelt brev. Bladstørrelse 31 x 21,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/623
Pablo Picasso: "Visage en gros relief", 1963. Tallerken med dekoration i relief. Stemplet Empreinte Originale de Picasso, Madoura Plein Feu.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/620
Le Corbusier: Portrait de deux femmes apprêtant leur chevelure. Sign. L-C 33. Pastel og tusch på papir. Bladstørrelse 29 x 20
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/562
Carl-Henning Pedersen: "Flyvende svane", 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 68.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/553
Egill Jacobsen: Maske i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 61. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
888/535
Oluf Høst: Silderøgeri, Bornholm. Attesteret på bagsiden af Trygve Høst. Olie på lærred. 89 x 147.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
888/522
Oluf Høst: Bognemark, tidligt forår. Dobbeltsign. O.H. Olie på lærred. 82 x 134.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK