Moderne kunst 884
Moderne malerier og skulpturer
886/1118
Michael Kvium: "Natural dead ends", triptykon. Sign. på bagsiden Kvium 08. Olie på lærred. 120 x 371. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
886/1110
Allan Otte: "Kødet blev jord". Sign. på bagsiden Allan Otte 2010. Akryl på MDF-plade. 100 x 162
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
886/1104
Richard Mortensen: "Opus II, no. 7", 1943. Sign. med titel og årstal 26-6-43 på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 68.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
886/1081
Salvador Dalí: "Space Venus", (1977-1984) (Støbt ca. 2010). Stemplet Dalí, I.A.R., 45/350 samt med støbermærke Perseo Mendrisio. Grønpatineret bronze. H. 63.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
886/1052
Ejler Bille: Komposition. Sign. på bagsiden Ejler Bille, Bali 1999. Olie på lærred. 42 x 54.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK