Moderne kunst 884
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Malerier, skulpturer og foto
921/485
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/658
Svend Wiig Hansen: "Phallos", 1982. Usign. Bronze. H. 100.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1081
Salvador Dalí: "Space Venus", (1977-1984) (Støbt ca. 2010). Stemplet Dalí, I.A.R., 45/350 samt med støbermærke Perseo Mendrisio. Grønpatineret bronze. H. 63.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
884/669
Peter Voulkos: "Ice bucket No. 2". Sign. Voulkos, 1986. Brændt stentøj. H. 35. L. 47. B. 46.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
884/667
Fernandez Arman: "Violon de Venise", 2004. Sign. Arman, EA 10/20. Poleret bronze. H. 67
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
884/666
Fernandez Arman: "Panthere", 1990. Sign. Arman, 59/99. Poleret bronze. Monteret på sokkel af sortpatineret metal. 24 x 50
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
884/661
Robert Jacobsen: "L'Homme aux pieds plat", Paris 1949. Sign. monogram. Patineret jern. H. 61.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
884/660
Bjørn Nørgaard: "Mickey's Opera", 2005. En suite på 12 polykromt dekorerede figurer. Fajance. (12)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
884/645
Lucio Fontana: "Piramide", ca. 1967. Sign. L. Fontana, AP. Edition Sergio Tosi, Milano. Rødlakeret metal. H. 11. sider. Sider L. 13.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
884/644
Lucio Fontana: "Piramide", ca. 1967. Sign. L. Fontana, 41/50. Edition Sergio Tosi, Milano. Gullakeret metal. H. 11. sider. Sider L. 13.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
884/642
Lucio Fontana: "Piramide", ca. 1967. Sign. L. Fontana, AP. Edition Sergio Tosi, Milano. Hvidlakeret metal. H. 11. sider. Sider L. 13.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
884/634
Pablo Picasso: "Chouette aux traits", 1951. Stemplet Edition Picasso. Madoura. Edition 300. Kande af polykromt dekoreret og glaseret fajance. H. 30
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
884/633
Pablo Picasso: "Petits visages No. 57", 1963. Edition Picasso. Madoura, 60/150. Tallerken af polykromt dekoreret fajance. Diam. 25
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
884/632
Pablo Picasso: "Visage No. 101", 1963. Edition Picasso. Madoura, 33/150. Tallerken af polykromt dekoreret og glaseret fajance. Diam. 25
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
884/631
Pablo Picasso: "Chouette marron/noir", 1952. Stemplet Edition Picasso. Madoura, 14/100. Kande af polykromt dekoreret og glaseret fajance. H. 28,5
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
884/630
Pablo Picasso: "Quatre visages", 1959. Edition Picasso, 100/300, Madoura. Edition Picasso og Madoura Plein Feu.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
884/629
Pablo Picasso: "Picador et taureau", 1959. Stemplet Madoura plein feu. Empreinte originale de Picasso, 76/100. Tallerken.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
884/627
Robert Jacobsen: "Sensibelt rum", 1987. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 51
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
884/626
Robert Jacobsen: "Constructions spontanées No. XV", 1980erne. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 14
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
884/625
Robert Jacobsen: "Carré avec double courbe", 1987. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 51
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
884/624
Robert Jacobsen: Konkret skulptur, 1953. Stemplet RJ 185. Sortmalet jern. Drejefod. H. 32
Vurdering :
130.000 DKK