Moderne kunst 884
i Havnen
Moderne kunst og design
1927/521
Lars Nørgård: "Neptune". Sign. på bagsiden Lars Nørgård juni 1997. Olie på lærred. 90 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1920/604
Edouard Pignon: Uden titel. Sign. Pignon 77. Oliekridt på papir. 38 x 47
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1920/547
Jean Deyrolle: "Herbert", opus 647, Gordes 1960. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 81 x 54
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1919/674
Sven Dalsgaard: "Orfeus". Sign. Sven Dalsgaard 1959; sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media og jernrelief på plade. 122 x 137.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
1915/621
Fernandez Arman: Malertuber. Sign. Arman, 89/99. Malertuber indstøbt i plexiglas. 47 x 37 x 6.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1915/543
Vilhelm Bjerke-Petersen: Komposition, 1950erne. Usign. Oliekridt på papir. Lysmål 47 x 61
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1915/531
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. Vilhlem Bjerke Petersen 53. Oliekridt på papir. Lysmål 72 x 118.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1915/521
Ursula Reuter Christiansen: "La Chambre I". Sign. URC 98. Olie på lærred. 200 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1915/503
Theo Wolvecamp: Uden titel. Sign. på bagsiden Wolvecamp '68. Olie på lærred. 60 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK