ModernArt866
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne malerier og grafik
869/1120
Lesser Ury: Café de la Paix ved aftentide. Sign. L. Ury Paris 1928. Olie på lærred monteret på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
520.000 DKK -
869/1119
Lesser Ury: Landskab med store træer og græssende køer. Sign. L. Ury 1912 Walcheren. Pastel på kartonplade. Lysmål 48 x 70.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
869/1115
Samuel Joensen-Mikines: Landskab, Færøerne. Sign. S. J-Mikines-65. Olie på lærred. 95 x 110.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
869/1103
Edvard Weie: "Liggende model. Studie til Neptun", 1916. Sign. E.W. Olie på lærred. 67 x 120
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt