ModernArt866
Moderne malerier
Moderne malerier og grafik
870/697
Jean Deyrolle: "Nédélec", Gordes 1965, opus 792. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 75 x 75
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1709/590
Arne Kavli: Landskab fra Norge. Sign. Arne Kavli. Olie på masonit. 58 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
869/1209
Arne L. Hansen: "Gård, Råbjerg, sne, let frost". Sign. Arne L. Hansen 65. Olie på træ. 19 x 189
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
869/1200
Javier Tapia: "Untitled". Sign. på bagsiden JT 2012. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
869/1190
Peter Callesen: "Cut to the Bone II", 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. 139 x 107 x 13.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
869/1174
Peter Martensen: "Procesbillede", 2006. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
869/1120
Lesser Ury: Café de la Paix ved aftentide. Sign. L. Ury Paris 1928. Olie på lærred monteret på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
520.000 DKK -
869/1119
Lesser Ury: Landskab med store træer og græssende køer. Sign. L. Ury 1912 Walcheren. Pastel på kartonplade. Lysmål 48 x 70.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
869/1115
Samuel Joensen-Mikines: Landskab, Færøerne. Sign. S. J-Mikines-65. Olie på lærred. 95 x 110.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
869/1103
Edvard Weie: "Liggende model. Studie til Neptun", 1916. Sign. E.W. Olie på lærred. 67 x 120
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt