ModernArt866
i Bredgade
Malerier, grafik & fotografier
866/875
Ernst Zeuthen: "Buket i en vase", 1926. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 68 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/873
Carlo Battaglia: Uden titel. Sign. på bagsiden Carlo Battaglia 1976. Mixed media på papir. 71 x 100
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
866/872
Eugenio Carmi: "Cerchio in imbarazzo", 1976. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/870
Sven Dalsgaard: "Fundet formål", 1989. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Acrylfarve, grafit, karton, plexiglas og akrylvarnish på plade. 40 x 40.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
866/869
Arthur Köpcke: "Color Power, Now!". Sign. A. Köpcke 74. Mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/868
Arthur Köpcke: "Continue". Sign. A. Köpcke. Mixed media på lærred. 100 x 79.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/866
Arthur Köpcke: "Tangatrusser (violet med blå sløjfer). Sign. A. Köpcke '74. Tekstil, hår og collage på papir. 21 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/865
Albert Mertz: "Paris Match", 1979. Sign. og dateret på bagsiden. Bemalet magasinforside (rød-blå). Bladstørrelse 31 x 23,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
866/864
Arthur Köpcke: "Put de første bogstaver sammen". Sign. A. Köpcke 76. Mixed media på papir. Lysmål 48 x 69.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/863
Albert Mertz: "Hvad der venter dem". Sign. AM 30-11-61; betitlet på label på bagsiden. Gouache og collage. Bladstørrelse 22 x 32.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/862
Albert Mertz: "Opstilling med kinesisk", 1956. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 37,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
866/861
Jacques Prévert, Pablo Picasso: "Exposition Vallauris". Sign. Jacques Prévert med tegning af digteren samt dedikation Á Kiki. 20,1 x 14.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/860
Franciska Clausen: Cercles et carré, Paris ca. 1929. Sign. F.S. Akvarel på papir. 22 x 16
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
866/858
Hans Scherfig: Komposition, 1928. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade samt udskåret relief. 77 x 59.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK