ModernArt866
Malerier, grafik & fotografier
2333/585
Roger Ballen: "Side View of Hotel, Middleburg", 1983. Ed. 10/15. Gelatin silver print, signed, titled, dated and numbered on verso. Printed 2006.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2121/537
Helmut Middendorf: Uden titel. Sign. Middendorf Zeichnen 88. Olie på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
880/910
Hiroshi Sugimoto: "Centinela Drive-In, Los Angles". Numbered in the print 1/25, 707 and on the reverse sticker SUG-707
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
1806/6570
Jorma Puranen: "Speculum Orbis Terrae", 1998. Ed. 3/10. C-print, signed. 70 x 96 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1734/898
Ulrik Møller: "Uden titel (Landskab med gård)". Sign. på bagsiden Ulrik Møller 96. Olie på lærred. 136 x 200.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1734/737
Roger Ballen: "Prison Windows", 2004. Ed. 1/20. Gelatin sølv print, signeret, betitlet, nummereret og dateret på bagsiden. Indrammet. 38 x 38 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1734/645
Jacques Doucet: Komposition, 1990. Sign. Doucet. Gouache på karton. 32 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/1101
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1084
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1723/724
Preben Hornung: "Organisk Vækst", 1963. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1716/726
Vanna Bowles: Uden titel. Sign. på bagsiden V. Bowles 2007. Mixed media og relief på plade monteret i oval kasseramme. Totalmål 116 x 85.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1713/684
Arthur Köpcke: "ROT/PROMILLE", 1960. Sign. Köpcke; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på papir. Lysmål 60 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
870/853
Serge Poliakoff: Composition carmin, brune, jaune et grise, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 9/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 66.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
870/847
Victor Pasmore: "The Harmony of Opposites". Signed monogram 86, 82/90. Akvatinte.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1710/560
Victor Pasmore: "For an ecology of the mind". Sign. monogram 94, 15/90. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 29,5 x 84,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1704/733
Søren Georg Jensen: Skulptur. Usign. Kunststen. 48 x 63.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1704/732
Karel Appel: "Man & Bird", 1974. Sign. Appel, 36/50. Vævet tæppe. 180 x 250.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1651/639
Jan S. Hansen: "Wet III". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2012 og betitlet. Akryl på masonit, sprøjteteknik; med hængende totem i kæde. 60 x 40
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
869/1238
Maurice Estève: "Grand Pavois", 1956. Sign. Estève, 120/175. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 51,6
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
869/1214
Serge Poliakoff: Composition carmin, brune, jaune et grise", 1956. Sign. Serge Poliakoff, 4/125. Litografi i farver. Lysmål 49 x 61
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
869/1209
Arne L. Hansen: "Gård, Råbjerg, sne, let frost". Sign. Arne L. Hansen 65. Olie på træ. 19 x 189
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
869/1200
Javier Tapia: "Untitled". Sign. på bagsiden JT 2012. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
869/1174
Peter Martensen: "Procesbillede", 2006. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1648/986
Alexandre Istrati: Uden titel. Sign. A. Istrati 56; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1648/849
Marc Chagall: "Les sept Péchés capitaux", 1925. Usign. Koldnålsradering. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1646/794
Søren Behncke (Papfar): "Pink goes Black". Sign. på bagsiden monogram 2007. Collage og akryl på lærred. 110 x 120.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1646/6558
Hans Manner Jacobsen: "Gilbjerg Hoved #1-6", 2005. Ed. 1/5. C-print, signed and numbered on versos. Framed. 44 x 55.5 cm. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
1646/6556
Roger Ballen: "Funeral Rites", 2004. Ed. 2/20. Gelatin sølv print, signeret, betitlet, dateret og nummereret på bagsiden. Fremstillet 2004. 38 x 38 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1646/6555
Ingrid Bugge: "The Unsung I". 2014. Ed. 1/7. Lacquered Hahnemüle canvas with archival pigment print, signed and numbered on verso of canvas. 205 x 140 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1646/6550
Erik Steffensen: "Hippopotamus kranie", 1991. Unika. C-print, signeret, betitlet og dateret på bagsiden. 100 x 100 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1645/599
Sigurd Swane: Aftenbillede, København. Sign. SS. 15. Olie på lærred. 64 x 58.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1644/642
Preben Hornung: "Organisk form". Sign. monogram 67 samt sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1644/529
Per Krohg: "Rød sofa". Sign. Per Krohg 26. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/1010
Thyra Hilden, Pio Diaz: "Skitse til Coloseo on Fire", fra kunstinstallations projektet "City on Fire", 2006. Ed. 1/3. C-print monteret på dibond, signeret.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
866/1009
Liu Ren: "Sleepwalker - Forbidden City", 2007. Ed. of 12. C-print monteret på dibond, signeret, betitlet, nummereret og dateret på printet. 70 x 100 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/1007
Matthew Sleeth: "Untitled #3, [Eildon], from The Bank", 2002. Ed. 3/7. C-print, signeret, betitlet, nummereret og dateret på bagsiden. 121 x 147 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
866/1006
Matthew Sleeth: "Feet #2", [Tokyo], 2002. Ed. 4/7. C-print, signeret, betitlet, nummereret og dateret på bagsiden. 121 x 147 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
866/1005
Olafur Eliasson: Uden titel, #36, fra "Island-serien", 2004. Unika. C-print, med signeret ceritifikat på bagsiden. Indrammet. 60 x 90 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/1004
Olafur Eliasson: Uden titel, #36, fra "The Iceland-series", 2004. Unika. C-print, med signeret ceritifikat på bagsiden. 60 x 90 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/1003
Ebbe Stub Wittrup: "Night Deer #3", 2006. Ed. of 3 + 3 AP. C-Print. Indrammet. 100 x 125 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
866/1002
Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural #40", 2009. Ed. 2/10. C-print, signeret, nummereret og dateret på bagsiden. Indrammet. Lysmål 95 x 120 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
866/1001
Astrid Kruse Jensen: "A Hidden Gift", fra serien "The Construction of Memories", 2008. Ed. 2/5 + 2 AP. C-Print, med signeret certifikat. 98 x 120 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/1000
Ulla Diedrichsen: "Dirty-Dirty Feeling II", 1987. Storformat Polaroid, uden negativ, signeret, betitlet og dateret på bagsiden. 60 x 50 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
866/998
Krass Clement: Untitled, from the series "Venten på i går", uden år [2012]. C-print, signeret på printet. Indrammet. Billedstørrelse 40 x 40 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
866/996
Nanna Hänninen: "Space I", 2000. Ed. 1/5. C-print on Diasec, signed, titled and numbered on verso. 110 x 140 cm
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
866/995
Nanna Hänninen: "Space II", 2000. Ed. 1/5. C-print på Diasec, signeret betitlet og nummereret på bagsiden. 110 x 140 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
866/990
Roger Ballen: "Johan and Bertie, Brothers, Western Transvaal", 1987. Ed. 20/35. Gelatin silver print, signed, titled, dated and numbered on verso. Printed 2006.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/988
Per Bak Jensen: "House Rock, Utah", 2000. AP. C-print, signeret og nummereret på passe partout. Indrammet. 65 x 81 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
866/987
Nicolai Howalt, Trine Søndergaard: "Bjørnemosen", fra serien "How to Hunt", 2007. Ed. 3/5. C-print, signeret og nummereret på bagsiden. Indrammet. 62 x 79 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/985
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality" #2, 2007. Ed. 1/5 + 2 AP. C-print, signeret, nummereret og dateret af kunstneren på bagsiden.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/983
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality #1", 2007. Ed. 1/5 + 2 AP. C-print, signeret, nummereret og dateret på bagsiden. Indrammet. 90 x 130 cm
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/982
Pierre Soulages: "Lithographie No. 42", 1979. Sign. Soulages, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 73 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
866/980
Antony Gormley: Untitled, 2007. Sign. på bagsiden. Edition 40. Litografi på Arches papir. Bladstørrelse 111 x 77.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/979
Michael Kvium: "Wasteland". Sign. Kvium 08, 67/90. Litografi i tre dele. Samlet bladstørrelse 66 x 198.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
866/976
Michael Kvium: "Engle eksisterer skam 1-7". Alle sign. Kvium 87, E.A. 1/3. Radering på Zerkall papir. Lysmål hver 35 x 27. (7)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
866/974
Andy Warhol: "Campbell's Soup I - Vegetable Made with Beef Stock", 1968. Sign. med kuglepen Andy Warhol; stempelnummereret 164/250.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
866/973
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret TP 30/36. Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
866/972
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret TP 17/36. Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
866/969
Zao Wou-Ki: "Jeux Olympiques, Séoul", 1988. Sign. monogram, 152/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/968
Joan Miró: "Le roi David", 1972. Sign. Miro, HC. Radering og aquatinte. Bladstørrelse 91,5 x 63
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/966
Edvard Munch: "Kvinne med hånden ved munnen", 1920. Sign. Edv. Munch. Litografi. Lysmål 45,5 x 33.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK