ModernArt866
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier, grafik & fotografier
1716/726
Vanna Bowles: Uden titel. Sign. på bagsiden V. Bowles 2007. Mixed media og relief på plade monteret i oval kasseramme. Totalmål 116 x 85.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
869/1200
Javier Tapia: "Untitled". Sign. på bagsiden JT 2012. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
869/1174
Peter Martensen: "Procesbillede", 2006. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
866/957
Lars Nørgård: "Skrædder". Sign. på bagsiden Lars Nørgård Nov-92. Olie på lærred. 140 x 180
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/950
Helmut Middendorf: Uden titel. Sign. Middendorf 87. Olie på papir monteret på lærred. 100 x 70
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/949
Kathrine Ærtebjerg: "Floating at night", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 125.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
866/934
Mie Olise Kjærgaard: "Hanging Sheds", 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/933
HuskMitNavn: "Taxachauffør". Sign. HuskMitNavn 08. Akryl på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/931
Javier Tapia: "Two Sculptures on a Cave", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/930
Nicola Samori: "Il veledo delle omere". Sign. på bagsiden Samori 2010. Olie og mixed media på plade monteret i plexiglas kasse. 41 x 31 x 6
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/929
Andreas Golder: "Paul Anders". Sign. på bagsiden Golder, Berlin 2010 samt betitlet. Olie på lærred med påklistret cigaret. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/923
Cathrine Raben Davidsen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden Cathrine Raben Davidsen 98. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/921
HuskMitNavn: "Computer". Sign. HuskMitNavn 07. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/920
James Brown: "X00-0-001 - A Logical Necessity". Sign. på bagsiden James Brown 2000. Olie på lærred. 65 x 90.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/916
Tal R: "Hun", 2002. Usign. Kuglepen på todelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 41,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/915
Tal R: "Miss Six", 2002. Usign. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
866/914
Tal R: "Chanels", 2002. Usign. Kuglepen på tredelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 61,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/913
Cornelius Völker: Komposition. Sign. på bagsiden C. Völker 2000 4-I. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/912
Peter Callesen: "Holding on to Myself", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Indrammet A4 papirklip. Lysmål 45,5 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/911
Neil Farber: Uden titel. Sign. Neil. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/910
Michael Kvium: Studie af træer. Antagelig sign. og dateret på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/909
Maja Lisa Engelhardt: "Way Through Landscape". Sign. MLE 2001; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/904
Peter Martensen: "Heimlich". Sign. på bagsiden Peter Martensen 2000. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/887
Ulrik Møller: "Landskab ved Sperring". Sign. på bagsiden Ulrik Møller 1999. Olie på lærred. 120 x 185.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK