ModernArt866
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier, grafik & fotografier
1644/529
Per Krohg: "Rød sofa". Sign. Per Krohg 26. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/886
Søren Hagen: "4th of July", 2007-08. Sign. Hagen. Akryl og olie på lærred. 80 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
866/882
Folmer Bendtsen: Legende børn på en vej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/880
Sigurd Swane: Fra kysten ved Lagos, Portugal, 1951. Sign. SSw; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/875
Ernst Zeuthen: "Buket i en vase", 1926. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 68 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/858
Hans Scherfig: Komposition, 1928. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade samt udskåret relief. 77 x 59.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK