ModernArt866
Moderne malerier
Malerier, grafik & fotografier
2121/537
Helmut Middendorf: Uden titel. Sign. Middendorf Zeichnen 88. Olie på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1734/898
Ulrik Møller: "Uden titel (Landskab med gård)". Sign. på bagsiden Ulrik Møller 96. Olie på lærred. 136 x 200.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1734/645
Jacques Doucet: Komposition, 1990. Sign. Doucet. Gouache på karton. 32 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1723/724
Preben Hornung: "Organisk Vækst", 1963. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1716/726
Vanna Bowles: Uden titel. Sign. på bagsiden V. Bowles 2007. Mixed media og relief på plade monteret i oval kasseramme. Totalmål 116 x 85.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1713/684
Arthur Köpcke: "ROT/PROMILLE", 1960. Sign. Köpcke; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på papir. Lysmål 60 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1651/639
Jan S. Hansen: "Wet III". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2012 og betitlet. Akryl på masonit, sprøjteteknik; med hængende totem i kæde. 60 x 40
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
869/1209
Arne L. Hansen: "Gård, Råbjerg, sne, let frost". Sign. Arne L. Hansen 65. Olie på træ. 19 x 189
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
869/1200
Javier Tapia: "Untitled". Sign. på bagsiden JT 2012. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
869/1174
Peter Martensen: "Procesbillede", 2006. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1648/986
Alexandre Istrati: Uden titel. Sign. A. Istrati 56; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1646/794
Søren Behncke (Papfar): "Pink goes Black". Sign. på bagsiden monogram 2007. Collage og akryl på lærred. 110 x 120.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1645/599
Sigurd Swane: Aftenbillede, København. Sign. SS. 15. Olie på lærred. 64 x 58.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1644/642
Preben Hornung: "Organisk form". Sign. monogram 67 samt sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1644/529
Per Krohg: "Rød sofa". Sign. Per Krohg 26. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/957
Lars Nørgård: "Skrædder". Sign. på bagsiden Lars Nørgård Nov-92. Olie på lærred. 140 x 180
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/950
Helmut Middendorf: Uden titel. Sign. Middendorf 87. Olie på papir monteret på lærred. 100 x 70
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/949
Kathrine Ærtebjerg: "Floating at night", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 125.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
866/946
Uffe Christoffersen: Tiger. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen 2011. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/945
Uffe Christoffersen: Tiger. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen 2011. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/944
Jens Birkemose: "Sort Jomfru Maria", Paris 2004. Sign., betitlet og dateret på bagiden. Olie på lærred. 70 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/943
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 79. Olie på lærred. 150 x 90. STÅR BAG NBH's BORD.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/942
Pia Andersen: "Stamme". Sign. på bagsiden Pia Andersen 2005. Olie på lærred. 129 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
866/941
Jan Groth: "Maleri". Sign. Groth 63 samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 125.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
866/939
Preben Hornung: "Frattina". Sign. Hornung 61. Olie på lærred. 130 x 194.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/938
Søren Georg Jensen: Skulptur. Utydeligt sign. og dateret i bunden. Bronze på sokkel af sten. H. inkl. sokkel 24. B. 24. D. 17.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
866/935
Paul Gadegaard: Komposition. Paris 1947. Sign. Gadegaard; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/934
Mie Olise Kjærgaard: "Hanging Sheds", 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/933
HuskMitNavn: "Taxachauffør". Sign. HuskMitNavn 08. Akryl på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/931
Javier Tapia: "Two Sculptures on a Cave", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/930
Nicola Samori: "Il veledo delle omere". Sign. på bagsiden Samori 2010. Olie og mixed media på plade monteret i plexiglas kasse. 41 x 31 x 6
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/929
Andreas Golder: "Paul Anders". Sign. på bagsiden Golder, Berlin 2010 samt betitlet. Olie på lærred med påklistret cigaret. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/923
Cathrine Raben Davidsen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden Cathrine Raben Davidsen 98. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/921
HuskMitNavn: "Computer". Sign. HuskMitNavn 07. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/920
James Brown: "X00-0-001 - A Logical Necessity". Sign. på bagsiden James Brown 2000. Olie på lærred. 65 x 90.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/916
Tal R: "Hun", 2002. Usign. Kuglepen på todelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 41,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/915
Tal R: "Miss Six", 2002. Usign. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
866/914
Tal R: "Chanels", 2002. Usign. Kuglepen på tredelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 61,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/913
Cornelius Völker: Komposition. Sign. på bagsiden C. Völker 2000 4-I. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/912
Peter Callesen: "Holding on to Myself", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Indrammet A4 papirklip. Lysmål 45,5 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/911
Neil Farber: Uden titel. Sign. Neil. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/910
Michael Kvium: Studie af træer. Antagelig sign. og dateret på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/909
Maja Lisa Engelhardt: "Way Through Landscape". Sign. MLE 2001; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/906
Thomas Kluge: "Stilleben med kors", 1995. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
866/904
Peter Martensen: "Heimlich". Sign. på bagsiden Peter Martensen 2000. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/902
Richard Mortensen: "Lady Rose", 1983. Komplet serie. Alle sign. Richard Mortensen 3-V-83. Tusch på papir. Hver 100 x 70. (8)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
866/901
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 66 x 74
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
866/896
Alexandre Istrati: Uden titel, Paris ca. 1956. Sign. A. Istrati; sign. og utydeligt dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92. (6440-2).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/893
Anton Rooskens: Kompostion med fugle. Sign. Rooskens '71. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/887
Ulrik Møller: "Landskab ved Sperring". Sign. på bagsiden Ulrik Møller 1999. Olie på lærred. 120 x 185.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
866/886
Søren Hagen: "4th of July", 2007-08. Sign. Hagen. Akryl og olie på lærred. 80 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
866/882
Folmer Bendtsen: Legende børn på en vej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/881
Albert Bertelsen: "Stille dag ved ødegården". Sign. Albert 69. Olie på lærred 60 x 160.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/880
Sigurd Swane: Fra kysten ved Lagos, Portugal, 1951. Sign. SSw; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/875
Ernst Zeuthen: "Buket i en vase", 1926. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 68 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/873
Carlo Battaglia: Uden titel. Sign. på bagsiden Carlo Battaglia 1976. Mixed media på papir. 71 x 100
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
866/872
Eugenio Carmi: "Cerchio in imbarazzo", 1976. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/870
Sven Dalsgaard: "Fundet formål", 1989. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Acrylfarve, grafit, karton, plexiglas og akrylvarnish på plade. 40 x 40.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
866/869
Arthur Köpcke: "Color Power, Now!". Sign. A. Köpcke 74. Mixed media på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/868
Arthur Köpcke: "Continue". Sign. A. Köpcke. Mixed media på lærred. 100 x 79.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/866
Arthur Köpcke: "Tangatrusser (violet med blå sløjfer). Sign. A. Köpcke '74. Tekstil, hår og collage på papir. 21 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK