ModernArt866
Moderne grafik
Malerier, grafik & fotografier
872/1101
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1084
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
870/853
Serge Poliakoff: Composition carmin, brune, jaune et grise, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 9/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 66.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
870/847
Victor Pasmore: "The Harmony of Opposites". Signed monogram 86, 82/90. Akvatinte.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1710/560
Victor Pasmore: "For an ecology of the mind". Sign. monogram 94, 15/90. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 29,5 x 84,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
869/1238
Maurice Estève: "Grand Pavois", 1956. Sign. Estève, 120/175. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 51,6
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
869/1214
Serge Poliakoff: Composition carmin, brune, jaune et grise", 1956. Sign. Serge Poliakoff, 4/125. Litografi i farver. Lysmål 49 x 61
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1648/849
Marc Chagall: "Les sept Péchés capitaux", 1925. Usign. Koldnålsradering. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
866/982
Pierre Soulages: "Lithographie No. 42", 1979. Sign. Soulages, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 73 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
866/980
Antony Gormley: Untitled, 2007. Sign. på bagsiden. Edition 40. Litografi på Arches papir. Bladstørrelse 111 x 77.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/979
Michael Kvium: "Wasteland". Sign. Kvium 08, 67/90. Litografi i tre dele. Samlet bladstørrelse 66 x 198.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
866/976
Michael Kvium: "Engle eksisterer skam 1-7". Alle sign. Kvium 87, E.A. 1/3. Radering på Zerkall papir. Lysmål hver 35 x 27. (7)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
866/974
Andy Warhol: "Campbell's Soup I - Vegetable Made with Beef Stock", 1968. Sign. med kuglepen Andy Warhol; stempelnummereret 164/250.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
866/973
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret TP 30/36. Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
866/972
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret TP 17/36. Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
866/969
Zao Wou-Ki: "Jeux Olympiques, Séoul", 1988. Sign. monogram, 152/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/968
Joan Miró: "Le roi David", 1972. Sign. Miro, HC. Radering og aquatinte. Bladstørrelse 91,5 x 63
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/966
Edvard Munch: "Kvinne med hånden ved munnen", 1920. Sign. Edv. Munch. Litografi. Lysmål 45,5 x 33.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/965
Henri de Toulouse-Lautrec: "Au Hanneton", 1898. Sign. Laurec samt stemplet med kunstnerens monogram. 18/100. Litografi. Lysmål 46 x 33.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/964
Wassily Kandinsky: "Message intime", (1925). Tryksign. samt nummereret 239/300. Ætsning i farver. Bladstørrelse 57 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
866/962
Henri Matisse: "Tête de trois-quarts gauche", 1926. Sign. Henri Matisse, 2/7. Radering på pergament monteret på Arches. Bladstørrelse 31,5 x 22,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/961
Pablo Picasso: "Exposition - Vallarius 1958". Sign. Picasso, 107/175. Linoleumstryk i farver. Lysmål 72 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/960
Pablo Picasso: "Le Petit Pierrot Aux Fleurs", ca 1960. Sign. Picasso, 46/100. Akvatinte i farver på japanpapir efter et maleri fra 1929.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/959
Pierre Soulages: "Lithographie 42", 1979. Sign. Soulages, 63/85. Litografi i farver. Lysmål 76 x 55
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
866/958
Pierre Soulages: "Lithographie No. 37", 1974. Sign. Soulages, 39/85 Litografi i farver. Lysmål 73 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
866/891
Asger Jorn: Uden titel, 1948. Usign. Linoleumssnit med akvarel. Lysmål 40 x 32.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK