ModernArt866
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Moderne malerier & skulpturer
866/857
Jens Flemming Sørensen: Kvindetorso. Sign. Jens Flemming Sørensen 89. Patineret bronze på marmorsokkel. H. 73. H. inkl. sokkel 154.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
866/825
Isa Genzken: "Weltempfänger" (Spatz). Sign. Genzken 92. Antenne monteret i sokkel af beton. H. 48 inkl. antenne. Sokkel 8 x 10 x 4
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
866/802
Pablo Picasso: "Colombe à la lucarne", 1949. Stemplet Madoura Plein Feu, Edition Picasso. Edition Picasso, 137/200. Fad af hvid fajance. H. 32, L. 39.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
866/801
Pablo Picasso: "Trois sardines", 1948. I 113. 82/200. Fad af fajance. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. 32 x 39.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/799
Pablo Picasso: "Banderilleros", 1959. 47/50. Fad af rød faience. Stemplet Madoura plein feu. Empreinte originale de Picasso. Diam. 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/798
Pablo Picasso: "Pichet Yan", 1952. Sign. og stemplet Edition Picasso; stemplet Madoura, Plein Feu. Lertøj med dekoration i sort og hvidt. H. 25.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/778
Poul Gernes: Polykromt bemalet skab, farvesat og bemalet i 1989. H. 220 B. 153. D. 42.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
866/777
Peter Bonnén: "Hommage à Irma", 2016 (1961). Sign. og dateret på bagsiden. Relief af 28 stykker knækbrød. 47 x 44.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
866/776
Peter Bonnén: "Skulptur i 7 dele", 1964. Brunpatineret jern. H. 20. B. 82. D. 72.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/754
Mario Ceroli: Uden titel. Sign. Ceroli 66. Relief i træ. 26,5 x 24 x 6,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/744
Peter Bonnén: Sølvbarre, ready made, 1970'erne. Stemplet Heraeus Feinsilber 999 1000 g samt Peter Bonnén. Finsølv. 11 x 5 x 2.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/743
Tetsumi Kudo: Fuglebur med hjerte, ca. 1975. Sign. Tetsumi Kudo. H. 13, B. 9. D. 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK