ModernArt866
Moderne skulpturer /
Klassisk modernisme
Moderne malerier & skulpturer
1708/543
Johannes C. Bjerg: "Agnete og Havmanden" (1937-1941). Sign. Johannes C. Bjerg. Bronzestøberstempel JTS 1960. Bronze. H. 37
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
869/1136
Povl Søndergaard: Stående pige. Sign. Povl Sg. 1976. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 205.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
31.000 DKK -
866/707
Johannes Hansen: "Ungdom". Sign. monogram 1924. Stemplet Lauritz Rasmussen, København. Bronze. H. 140.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
866/702
Einar Utzon-Frank: Pige med udslået hår (1918). Sign. Utzon Frank. Pæretræ. H. 38
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/698
Johannes C. Bjerg: "Abessinier", ca. 1914-15. Sign. Joh. C. Bjerg. Bronze. H. 56.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK