ModernArt866
Moderne kunst og design
1651/639
Jan S. Hansen: "Wet III". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2012 og betitlet. Akryl på masonit, sprøjteteknik; med hængende totem i kæde. 60 x 40
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1648/986
Alexandre Istrati: Uden titel. Sign. A. Istrati 56; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1648/849
Marc Chagall: "Les sept Péchés capitaux", 1925. Usign. Koldnålsradering. Lysmål 19 x 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1644/642
Preben Hornung: "Organisk form". Sign. monogram 67 samt sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1644/529
Per Krohg: "Rød sofa". Sign. Per Krohg 26. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK