Moderne kunst
Moderne kunst og design
2043/653
Albert Naur: Sceneri med barnevogn. Sign. A. Naur 56. Olie på lærred. 68 x 86.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2043/648
Petri Gissel: Høstlandskab. Sign. Gissel. Olie på lærred. 86 x 110.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2038/821
Brynjölfur Pördarson: Udsigt over Thingvallavatn, Island. Sign. Brynjölfur. Vandfarve på papir. Lysmål 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2038/807
Rolf Gjedsted: "Eventyret bag de blå bjerge". Sign. Rolf Gjedsted. Akryl og olie på lærred. 100 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2038/699
Poul Bjørklund: "Selvportræt med blå hue". Sign. Bjorklund 64. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2038/697
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Drømme om et eget hus". Sign. V.B-P-19-1-45. Blyant på papir. Bladstørrelse 45 x 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2038/533
Jürgen Brodwolf: "Paar II". Sign. Brodwolf 75. Ler, gaze og aske på lærred. 165 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK