Moderne kunst
Moderne kunst og design
2045/972
Antoni Llobet: Sydlandsk landskab med personer på en vej igennem landsby. Sign. Olie på lærred. 80 x 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2045/934
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over fjorden med to-master for svaj. Sign. Olie på lærred. 89 x 117.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2044/645
Tom Krøjer: Tre udstillingsplakater. Én sign. Tom Krøjer, 15/50. Offset i farver. 70 x 52 og 85 x 62. Uindrammet. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
2040/542
Jesper Knudsen: "Bisau people". Sign. på bagsiden Jesper K, 2003. Akryl på lærred. 220 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2037/769
Karoy: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 132 x 150.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2037/756
Pipin Henderson: Komposition. Usign. Olie på lærred. 54 x 68. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2037/755
Barry Lereng Wilmont, m.fl.: Fire kompositioner. Alle sign. Litografier i farver. Bladstørrelse fra 45 x 45 til 85 x 63. Uindrammede. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2037/713
Maurice Estève: "Musee Bourges". Sign. Estève, 188/200. Litografisk plakat. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2037/694
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 92. Ætsning. Bladstørrelse 147 x 113.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2037/689
Jacques Villon: Komposition. Sign. Jaques Villon, ex. d'artiste/48. Håndkoloreret radering. Lysmål 27 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2037/673
Else Fischer-Hansen: Komposition, 1972. Sign. E. Fischer. Olie på lærred monteret på træplade. 16 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2037/668
Jean Dewasne: Komposition. Sign. J. Dewasne, 46/150. Serigrafi på papir. Bladstørrelse 69 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2037/537
Maurice Estève: Komposition fra serien “Tombeau de mon père”, 1961. Sign. Esteve. Radering i farver. Lysmål 31 × 25.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2037/522
Erik A. Frandsen: Komposition. Usigneret. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK