Moderne kunst
i Havnen
Moderne kunst og design
2034/564
Mogens Andersen: To identiske compositioner. Begge sign. Litografier. Bladstørrelse 53 x 43. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2034/563
Mogens Andersen: Komposition, 1960. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 94 x 75.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2034/562
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Trampedach 84. Oplag 28. Serigrafisk tryk på masonit. 81 x 61.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2034/561
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 10, 4/20. Radering. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2034/545
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 2002, HC 17/25. Litografi i farver. Bladstørrelse 82 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2034/549
Jens Jørgen Thorsen: "Wagner i Venezia: Ragnarok i Canale Grande". Sign. Thorsen. Akryl på lærred. 20 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2034/547
Gunleif Grube: "Nordfolket", 1993. Sign. Gunleif Grube. Olie på lærred. 100 x 125.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2034/529
Kai Nielsen: "Ved Toilettet", 1918. Skulptur af bronze. Sign. Kai Nielsen. Figur af patineret bronze. H. 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2034/543
Robert W. Kelly: "Cluny II", 1989. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 92.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2034/541
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 96, XV/XXV. Litografier i S/H. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2034/539
Pablo Picasso: Komposition fra serien "La comedie humaine", 1954. Sign. Picasso, 12/75. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 27 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2034/537
Anders W.Ø. Larsen: "Oblivion", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 220 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/535
Nina Kleivan: "Selma", 1994. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 125 x 95.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/533
Kristian Devantier: Komposition. Sign. på bagsiden Kristian Devantier 17-3-1999. Olie på lærred. 160 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2034/531
Preben Hornung: "Fra teaterrummet". Sign. monogram 1974. Pastel and watercolour on paper. Bladstørrelse 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2034/523
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen. Mixed media på papir. Lysmål 98 x 64.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2034/521
Mogens Andersen: "Min mormor", 1934. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 152 x 69.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2034/505
Pablo Picasso: "Exposition Peintre-sculpture.", 1955. Sign. Picasso. Litografi. Lysmål 59 x 47.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2034/503
Mogens Andersen: Komposition, 1961. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2034/501
Gerhard Henning: Liggende model. Sign. G. Henning 1948. Patineret gips. L. 49. B. 25. H. 22.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK