Moderne kunst
i Aarhus
Moderne kunst og design
2045/972
Antoni Llobet: Sydlandsk landskab med personer på en vej igennem landsby. Sign. Olie på lærred. 80 x 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2045/934
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over fjorden med to-master for svaj. Sign. Olie på lærred. 89 x 117.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2040/542
Jesper Knudsen: "Bisau people". Sign. på bagsiden Jesper K, 2003. Akryl på lærred. 220 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2038/821
Brynjölfur Pördarson: Udsigt over Thingvallavatn, Island. Sign. Brynjölfur. Vandfarve på papir. Lysmål 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2038/807
Rolf Gjedsted: "Eventyret bag de blå bjerge". Sign. Rolf Gjedsted. Akryl og olie på lærred. 100 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2037/522
Erik A. Frandsen: Komposition. Usigneret. Olie på lærred. 150 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2036/939
Carsten Krogstrup: "Looking at art, No. 3". Sign. på bagsiden Carsten Krogstrup, 2008. Olie på lærred. 25 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2036/830
Aka Høegh: Havmoderen. Sign. Aka Høegh, 2002. Gouache på papir Bladstørrelse 22,5 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2034/862
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Akryl på lærred. 100 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2034/853
Poul Bjørklund: "Selvportræt". Sign. på bagsiden Poul Bjørklund, 1958, nr. a. Olie på lærred. 99 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2034/835
Henry Heerup: Svane der lufter vinger. Sign. Heerup 30. Bly og oliekridt på papir. Bladstørrelse 12,5 x 19,3.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2034/833
Henny Møller: Komposition med figurer. Sign. HM samt på bagsiden Henny Møller. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2034/795
Robert Risager: ""Aften" (skitse)". Sign. Risager. Olie på masonit. 22 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2034/793
Peter Brandes: Komposition. Sign. Brandes 14/25, III. Litografi. Lysmål 158 x 118.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2034/782
Lars Bo: Komposition med kvinde og fugl. Sign. Lars Bo, 45/90. Radering. Lysmål 53,5 x 41,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2034/772
Niels Christian Daugaard: Parti fra en villahave. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 103 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2034/770
Mogens Buch: Konkret komposition. Usigneret. Olie på masonit. 61 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2034/768
Corneille: Kvinde med fugle. Sign. Corneille 2003, 75/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2034/766
John Olsen: "Den oversete and". Sign. JO, 04. Vandfarve og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 17,5 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2034/764
Albert Bertelsen: "Lys morgen". Sign. Albert Bertelsen, 75, med dedikation. Oliekridt på papir. Lysmål 29 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2034/763
Ernst Syberg: Landskab ved en fjord. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 32 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2034/762
Stine Ring Hansen: "Den grimme ælling". Sign. SRH 1.06. Skulptur af patineret bronze. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2034/761
Margrethe Loerges: Klitparti med graner. Sign. Margrethe Loerges. Olie på lærred. 74,5 x 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2034/759
Hans Chr. Thomsen: Komposition. Sign. monogram, 83. Mixed media på papir monteret på masonit. 30 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2034/754
Steffan Herrik: Fabeldyr. Sign. monogram 75. Skulptur af jern. H. 23. L. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2034/752
Tonning Rasmussen: "De kom igen". Sign. på bagsiden Tonning Rasmussen, 1964. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2034/757
Carl-Henning Pedersen: Kompositioner. Begge sign. To litografier i farver. Lysmål 58,5 x 46,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2034/756
Haukur Dór Sturluson: Komposition. Sign. Haukur Dór. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2034/749
Thor Bøgelund-Jensen: "Nu kalder Danmark paa sine Børn Farvel for evigt du tyske Ørn", 1920. Lysmål 89 x 61,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2034/747
Ib Eisner: "Regnvaad villavej". Sign. Ib Eisner samt på bagsiden Ib Eisner. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2034/742
Henry Heerup: Landskab med mor og barn. Sign. Heerup, 1940. Oliekridt på papir. Lysmål 20,5 x 19.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2034/740
Robert Storm Petersen: "Min gud lille Hansen - skal du ud på gaden som du ser ud...". Sign. Tuschpen. Lysmål 28 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2034/732
Jens Nielsen: "Englene kommer". Sign. Jens. Olie på masonit. 80 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2034/728
Poul Anker Bech: Landskab med høns i forgrunden. Sign. Poul Anker Bech, 111/180. Lysmål 45 x 62.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2034/555
Duo Duo Zhuang: Landskab. Sign. monogram samt på bagsiden Duo Duo Zhuang, april 2007. Olie på lærred. 48 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2034/546
Sigurd Swane: Sommerlandskab med nyhøstede marker og udsigt over fjorden. Sign. SSW. Olie på lærred. 150 x 175.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/526
Kræsten Iversen: Sommerlandskab fra en plantage. Sign. KI. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2034/522
Peter Bonnén: Uden titel, 1995. Sign. Peter Bonnén. Sortbrændt Corténstål. H. 70. B. 56. D. 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2034/511
Tróndur Patursson: Komposition. Sign. T. Patursson, 90. Olie på lærred. 95 x 146.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK