Moderne kunst
i Aarhus
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne kunst og design
2045/972
Antoni Llobet: Sydlandsk landskab med personer på en vej igennem landsby. Sign. Olie på lærred. 80 x 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2045/934
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over fjorden med to-master for svaj. Sign. Olie på lærred. 89 x 117.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2038/821
Brynjölfur Pördarson: Udsigt over Thingvallavatn, Island. Sign. Brynjölfur. Vandfarve på papir. Lysmål 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2034/772
Niels Christian Daugaard: Parti fra en villahave. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 103 x 110.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2034/763
Ernst Syberg: Landskab ved en fjord. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 32 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2034/740
Robert Storm Petersen: "Min gud lille Hansen - skal du ud på gaden som du ser ud...". Sign. Tuschpen. Lysmål 28 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2034/546
Sigurd Swane: Sommerlandskab med nyhøstede marker og udsigt over fjorden. Sign. SSW. Olie på lærred. 150 x 175.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/526
Kræsten Iversen: Sommerlandskab fra en plantage. Sign. KI. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK