Moderne kunst
i Havnen
Moderne malerier
Moderne kunst og design
2034/549
Jens Jørgen Thorsen: "Wagner i Venezia: Ragnarok i Canale Grande". Sign. Thorsen. Akryl på lærred. 20 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2034/547
Gunleif Grube: "Nordfolket", 1993. Sign. Gunleif Grube. Olie på lærred. 100 x 125.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2034/543
Robert W. Kelly: "Cluny II", 1989. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 92.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2034/537
Anders W.Ø. Larsen: "Oblivion", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 220 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/535
Nina Kleivan: "Selma", 1994. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 125 x 95.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2034/533
Kristian Devantier: Komposition. Sign. på bagsiden Kristian Devantier 17-3-1999. Olie på lærred. 160 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2034/531
Preben Hornung: "Fra teaterrummet". Sign. monogram 1974. Pastel and watercolour on paper. Bladstørrelse 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2034/523
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen. Mixed media på papir. Lysmål 98 x 64.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2034/521
Mogens Andersen: "Min mormor", 1934. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 152 x 69.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2034/503
Mogens Andersen: Komposition, 1961. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK