Traditionel auktion
893/827
Pierre Soulages: "Lithographie No. 42", 1979. Sign. Soulages, 74/85. Litografi i farver. Lysmål 75 x 54.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/826
Pierre Soulages: "Eau-forte XV", 1961. Sign. Soulages, epreuve d'essai. Radering i farver. Lysmål 69 x 51
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
893/825
Pierre Soulages: "Eau-forte XIII", 1957. Sign. Soulages, epreuve d'artiste. Radering i farver. Lysmål 70 x 53
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
893/824
Helge Ernst: "Gul opstilling", 1987. Sign. Helge Ernst og sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 73 x 100
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
893/822
Jiri David: "Uncertainty", 1991. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/818
Robert Jacobsen: To figurer. Sign. i bunden R.J. Patineret jern. H. 53. B. 38. D. 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/817
Richard Winther: Uden titel. Sign. på bagsiden Rdo 1981. Olie på masonit. 166 x 123.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/816
Louis Cane: Uden titel. Sign. Cane 85. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/815
Bjørn Oxholm Skaarup: Den Russiske bjørn med Josef Stalin holdende en knut. Sign. BOS nr. I/VI 09. Bronze. H. 41. L. 39.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/814
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose 04. Olie på lærred. 81 x 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/813
Jens Birkemose: Uden titel 1993-94. Sign. B; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
893/812
Børge Jørgensen: Skulptur af rustfrit stål. Sign. Børge Jørgensen 87. H. 45
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
893/811
Børge Jørgensen: Skulptur af rustfrit stål. Med drejemoment. Sign. Børge Jørgensen 88. H. 46
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
893/810
Børge Jørgensen: To skulpturer af rustfrit stål. Med drejemoment. Hhv. sign. Børge Jørgensen 84. H. 23 og Børge Jørgensen 91. H. 42. (2)
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
893/808
Helge Ernst: "Småting", 1981. Sign. H.E. og sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 60
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/806
Helge Ernst: "Klangbillede", 1987. Sign. H.E. og sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 73
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/804
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på plade. 200 x 200.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/802
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk 09. Olie på lærred. 190 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/801
Lise Malinovsky: "Hov Hov". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 96/97. Olie på lærred. 130 x 195
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/799
Lise Malinovsky: "Enken No. 1" (La Pautoja). Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 96/97. Olie på lærred. 180 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/798
Bengt Lindström: "Land og hav", 1990. Sign. Lindström. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/796
Djavad Mirdjavadov: "The Shade", 1983. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på pap. 64 x 83
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/795
Djavad Mirdjavadov: "Treenigheden", 1986. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 190 x 140.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/792
Fernandez Arman: "Violon Alto Prisme", 2004. Sign. Arman, 24/99. Poleret bronze. H. 58.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/790
Erik Ortvad: Uden titel. Sign. E.O. samt sign. på bagsiden Erik Ortvad Larvik 24-7-84. Olie på lærred. 110 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/789
Mogens Balle: Uden titel, ca. 1962. Sign. MB. Olie på lærred. 46 × 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
893/788
Egill Jacobsen: "Døden". Sign. på bagsiden E.J. 91. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/787
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 98. EA X/X. Keramisk relief i farver. 54 x 43
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/786
Corneille: "Plaque murale". Sign. Corneille 98, 36/40. Keramisk relief i farver. 53 x 44,5
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/785
Carl-Henning Pedersen: “Det røde øje”. Sign. chp Jerusalem 1985. Akvarel på papir. Bladstørrelse 76 x 56
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/784
Anker Hoffmann: "Solskinspigen", støbt 1943. Usign. Kunststen. H. 247 inkl. sokkel.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
893/783
Harald Engman: "Paa Vagt for Danmark". Sign. Harald Engman 1941. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
893/782
Gudmund Hentze: En falkoner. Sign. Gudmund Hentze 1919. Bronze. H. 63.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
893/781
Jens Adolf Jerichau: Figurkomposition, 1914-15 (ufuldendt). Usign. Kul på lærred. 144 x 168.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
893/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 1994. Olie på lærred. 146 x 114. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/779
Albert Bitran: "Angle-Figure". Sign. Bitran samt på bagsiden Bitran 74-75, 83, D-N 49. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/778
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 1965. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/777
Mehmed Melih Devrim Nejad: "En Avant". Sign. Néjad, Paris 61; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/776
Poul Isbak: Chesterfield sofa. Sign. PI 95. Blå-sort granit. 19 x 38 x 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/775
Ole Ahlberg: "The Fan". Sign. Ahlberg 05. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/774
Poul Isbak: Kvindetorso. Sign. PI 2003. Lyserød-broget granit. 36 x 36 x 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
893/773
Ole Ahlberg: "Blå blomst". Sign. Ahlberg 1990. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
893/772
Lynn Chadwick: Uden titel. Sign. Chadwick 62. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 62,5 x 48. Uindrammet
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/771
Preben Hornung: "Atelierbillede". Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung januar 1972. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/770
Jesper Neergaard: "Inscape 2", 1985. Sign. i bunden Neergaard, HGG. Italiensk Statuario marmor. H. 34. B. 55. D. 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/769
Preben Hornung: "Stilleben". Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung 1981. Olie på lærred. 37 x 45
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/767
Albert Bertelsen: "Tidlig morgen, Færøerne", 1985. Sign. Albert. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/766
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/765
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
893/764
Sven Dalsgaard: “Made in France”. Sign. Sven Dalsgaard 1997. Mixed media på plade. 59 x 59.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/763
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.p. Olie på masonit. 54 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/762
Wilhelm Freddie: Uden titel, 1994-95. På bagsiden attesteret af Ellen Freddie (22-1-1996) efter Freddies død. Olie på lærred. 41 x 33
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/761
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/760
Arne Haugen Sørensen: "Leda og svanen". Sign. A Haugen Sørensen 09. Olie på lærred. 73 x 116.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/758
Else Fischer-Hansen: "Familien". Sign. på bagsiden E.F-H. 47. Olie på lærred. 92 x 70
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/753
Vittorio Tavernari: Torso femminile. Objekt, ca. 1960-1964. Usign. Træ. H. 155 B. 53 D. 4
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/752
Carlo Battaglia: "Studio per Hudson". Sign. på bagsiden Carlo Battaglia 1974. Olie på lærred. 50 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.500 DKK -
893/751
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/750
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn. Olie på pap monteret på træplade. 39 x 100 x 6.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/749
Helge Ernst: "Gudhjem, forår", 1973. Sign. Helge Ernst og sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/748
Tonning Rasmussen: "Brev fra Paris via Amsterdam", 1970. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/747
Erling Friis: "Polymnia". Sign. Erling Friis 1939; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK