Traditionel auktion
893/594
Carl-Henning Pedersen: "Kæmpende fugle". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1968. Olie på masonit. 40 x 60.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/592
Christian Dotremont: "Prenons la vie comme elle me vient pas". Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse 75 x 55.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/590
Pierre Alechinsky: "Essai trichrome". Sign. Alechinsky 1976. Tusch på papir med radering i farver (dæksel). Lysmål 98 x 59.
Vurdering :
135.000 DKK -
893/588
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky 1975. Akvarel på papir med radering (dæksel). Lysmål 99 x 59.
Vurdering :
165.000 DKK -
893/587
Mogens Balle: "En fin telttur", 1984. Sign. Balle; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
893/586
Carl-Henning Pedersen: "Sct. Georg". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 27-7-1989. Olie på lærred, 124 x 104
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
893/584
Egill Jacobsen: "Fellini's flyvende cirkus", 20/12 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 170.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
430.000 DKK -
893/583
Reinhoud d'Haese: "Chevalier à pattes jaunes", Mausanne-les-Alpilles, 1990. Messing. H. 40. B. 40. D. 19.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/582
Asger Jorn: "Prins Karneval" (Drømmebillede No.14). Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Asger Jorn 1955. Olie på lærred. 46 x 38
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
893/581
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 56. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 15 x 12.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/580
Jean-Michel Atlan: Uden titel. Sign. Atlan 53. Pastel og og kul på pap. Lysmål 44 x 35,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/578
Christian Dotremont: "Fou alors que le temps l'espace.....". Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse. 89 x 65
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
893/577
Anton Rooskens: Uden titel, opus No. 161. Sign. Rooskens 67. samt sign. på bagsiden Anton Rooskens, Krusemanstr. 18, A'dam. Olie på lærred. 100 x 120
Vurdering :
100.000 DKK -
893/575
Christian Dotremont: "Tout serait different...." Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse 102,5 x 69.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
893/574
Reinhoud d'Haese: "Aucun événement n'a eu lieu ce jour-là", Maussane-les-Alpilles, 1990. Kobber. H. 44. B. 45. D. 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/573
Asger Jorn: Aganakker. Sign. Jorn 1950. Akvarel på papir. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/572
Harald Giersing: "Siddende Danserinde med Hovedet støttet paa Haanden", 1919. Usign.; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 78.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.700.000 DKK -
893/570
Johannes S. Kjarval: Landskab med geiser, Island. Sign. Joh. S. Kjarval. Olie på lærred. 92 x 128.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/569
Karl Isakson: Opstilling med geranium på et bord. Sign. KI 1918. Olie på lærred. 54 x 61.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/568
Olaf Rude: Opstilling med Kala på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/567
Edvard Weie: Portræt af kunsthandler Carl Clausen, ca. 1927/28. Usign. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/566
Ingálvur av Reyni: Parti fra Akraberg på Suderø, Færøerne. Sign. Ing. av Reyni 1974. Olie på lærred. 70 x 100
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/565
Jens Søndergaard: "Havbillede", Vesterhavet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 79 x 104.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/564
Erik Raadal: "Landskab ved Svostrup". Sign. E.R. 37. Olie på lærred. 65 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/563
Louis Vuitton: Steamer trunk beklædt med monogram canvas, lister af træ og metalforstærkning, læderrem og beslag af metal og to udtagelige bakker.
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
893/562
Louis Vuitton: Steamer trunk beklædt med monogram canvas og lister af træ, med udtagelig bakke. Indvendig polstret med lyst stof. L. ca. 56 x 55 x 110
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/561
Goyard: Steamer trunk med monogram canvas, messing beslag, træslister, læderforstærkning og beige for.
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
893/560
Hermès: "Kelly" 32 af brunt boxlæder med tre indvendige lommer, gyldent beslag, hængelås, nøgle og nøglesnor. Stemplet G Z.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
893/559
Hermès: "Jypsiere" 34 taske af taube Togolæder med skulderrem, tre indvendige lommer og palladium beslag. 2014.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/558
Chanel: "Double Flap Bag" af quiltet sort lammeskind med dobbelt kæderem, gyldent beslag, CC lås, to udvendige og et indvendigt rum med to lommer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/557
Chanel: " Flap Bag" af sort quiltet lammeskind med gyldent beslag, kæderem, to udvendige og fire indvendige lommer, holder til blyant samt matchende pung.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/556
Chanel: "Flap Bag" af lyserødt quiltet lammeskind, gyldent beslag, tre indvendige og udvendig lomme og dobbelt kædehank. 2014.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/555
Chanel: "Maxi Flap Bag" quiltet sort kalvelæder, med gyldent beslag, CC lås, dobbelt kæderem og en udvendig og to indvendige lommer.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/553
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 6.89 ct. Top Wesselton-Wesselton/VS-SI. L. ca. 19 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/552
Uindfattet dråbeformet brillantslebet diamant på ca. 0.98 ct. E/VS. Certifikat medfølger.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/551
Uindfattet brillantslebet diamant på ca. 1.03 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed VVS1. Certifikat medfølger.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/550
Tre uindfattede brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.96 ct. G/VVS-VS. Tre certifikater medfølger. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/549
To uindfattede brillantslebne diamanter på hver ca. 0.80 ct., i alt ca. 1.60 ct. G/VVS. To certifikater medfølger. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/548
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 3.22 ct. Top Wesselton/SI-P. Str. 56.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/547
Bulgari: Topaz- og diamantring "Parantesi" af 18 kt. hvidguld prydet med facetslebet topaz på ca. 11.50 ct. og talrige brillantslebne diamanter på ca. 0.30 ct.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/546
Bulgari: Halskæde med topaz- og diamantvedhæng "Parentesi" af 18 kt. hvidguld prydet med facetslebet topaz og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.11 ct.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/545
Turkisarmbånd af 18 kt. guld prydet med facetslebne turkiser. L. ca. 18,5 cm. B. ca. 2,3 cm. Vægt ca. 90 g. Ca. 1970.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/543
Cartier: Smaragd- og diamantring af 18 kt. guld prydet med dråbeformet smaragd og talrige brillantslebne diamanter. F-G/VVS. Str. 54. Original æske medfølger.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/542
Ole Lynggaard: "Hvidtjørn" diamantring af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.08 ct. F-G/VS. Ca. str. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/540
Georg Jensen & Wendel: Halskæde af 18 kt. guld. L. ca. 91,5 cm. Vægt ca. 73,5 g. 1974.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/538
Diamantarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 12.33 ct. K-L/VVS-SI. Triple excellent cut. Antwerpen, 2017.
Vurdering :
85.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/537
Jytte Kløve: Diamantbroche "Se min gule kjole" af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.01 ct. L. ca. 8,5 x 3,5 cm. 1996.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/534
Van Cleef & Arpels: " Sweet Alhambra Butterfly" onyx- og diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med udskåret onyx og brillantslebet diamant. L. ca. 43 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/533
John Rørvig: Armbånd af 14 kt. guld. L. ca. 23 cm. Justerbart. Vægt ca. 195 g. Original æske medfølger. Ca. 1970-80.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/532
Magnus Enna: Alliancering af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på ca. 2.00 ct. med tilhørende garderringe af 18 kt. guld og hvidguld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
893/531
Bræmer-Jensen Diamant alliancering af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.47 ct. F-G/VVS-VS. Str. 54.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
893/530
Georg Jensen: Et par diamantørestikker af 18 kt. guld "Cave" hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.77 ct. L. 1,7 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
893/529
Georg Jensen: Diamantring af 18 kt. guld "Cave" prydet med talrige brillantslebne diamanter. Str. 48. Design Jacqueline Rabun.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/528
Georg Jensen: Halskæde med diamantvedhæng af 18 kt. guld "Cave" prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.66 ct. L. 102 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/527
Cartier: Armbånd af 18 kt. guld. Signeret Cartier. L. ca. 20 cm. Vægt ca. 68 g.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/526
Tiffany & Co.: Armring af 18 kt. guld. Diam. ca. 17 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/525
Natascha Trolle: Et par turmalin- og diamantørestikker af 18 kt. guld hver prydet med facetslebet turmalin, grøn beryl og diamanter. Ca. 2018. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/524
John Rørvig: Månestens smykkesæt af 14 kt. guld bestående af halskæde, øreclips og ring hver prydet med cabochonslebet månesten. L. ca. 36 og 3 cm. Ca. str. 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/523
Ole Lynggaard: "Mega" diamantarmbånd af 14 kt. guld og hvidguld prydet med talrige diamanter, i alt ca. 0.50 ct. og diamantlås af 18 kt. hvidguld. L. 20 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/522
Lapponia: Armbånd af 14 kt. guld. L. ca. 17,5 cm. B. ca. 1,8 cm. Vægt ca. 63 g. Björn Wekström, Finland 1982.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/521
Cocktail diamantring af 18 kt. pink guld i form af sommerfugl prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 4.00 ct. Dubai, ca. 2017.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/520
Lapponia: Ametysthalskæde af 14 kt. satineret guld prydet med ametystkrystal. L. ca. 39 cm. Vægt i alt ca. 36 g. Björn Weckström, 1971.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK