Traditionel auktion
i Bredgade
Moderne malerier
893/590
Pierre Alechinsky: "Essai trichrome". Sign. Alechinsky 1976. Tusch på papir med radering i farver (dæksel). Lysmål 98 x 59.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
893/588
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky 1975. Akvarel på papir med radering (dæksel). Lysmål 99 x 59.
Vurdering :
165.000 DKK -
893/587
Mogens Balle: "En fin telttur", 1984. Sign. Balle; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
893/586
Carl-Henning Pedersen: "Sct. Georg". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 27-7-1989. Olie på lærred, 124 x 104
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
893/584
Egill Jacobsen: "Fellini's flyvende cirkus", 20/12 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 170.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
430.000 DKK -
893/582
Asger Jorn: "Prins Karneval" (Drømmebillede No.14). Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Asger Jorn 1955. Olie på lærred. 46 x 38
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
893/581
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Jorn 56. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 15 x 12.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/580
Jean-Michel Atlan: Uden titel. Sign. Atlan 53. Pastel og og kul på pap. Lysmål 44 x 35,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/578
Christian Dotremont: "Fou alors que le temps l'espace.....". Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse. 89 x 65
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
893/577
Anton Rooskens: Uden titel, opus No. 161. Sign. Rooskens 67. samt sign. på bagsiden Anton Rooskens, Krusemanstr. 18, A'dam. Olie på lærred. 100 x 120
Vurdering :
100.000 DKK -
893/575
Christian Dotremont: "Tout serait different...." Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse 102,5 x 69.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
893/573
Asger Jorn: Aganakker. Sign. Jorn 1950. Akvarel på papir. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/572
Harald Giersing: "Siddende Danserinde med Hovedet støttet paa Haanden", 1919. Usign.; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 78.
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.700.000 DKK -
893/570
Johannes S. Kjarval: Landskab med geiser, Island. Sign. Joh. S. Kjarval. Olie på lærred. 92 x 128.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/569
Karl Isakson: Opstilling med geranium på et bord. Sign. KI 1918. Olie på lærred. 54 x 61.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/568
Olaf Rude: Opstilling med Kala på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/567
Edvard Weie: Portræt af kunsthandler Carl Clausen, ca. 1927/28. Usign. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/566
Ingálvur av Reyni: Parti fra Akraberg på Suderø, Færøerne. Sign. Ing. av Reyni 1974. Olie på lærred. 70 x 100
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/565
Jens Søndergaard: "Havbillede", Vesterhavet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 79 x 104.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/564
Erik Raadal: "Landskab ved Svostrup". Sign. E.R. 37. Olie på lærred. 65 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK