Traditionel auktion
i Bredgade
Moderne malerier
893/679
Steinar Jakobsen: "Sunspot", 2001. Usign. Olie på aluminium. 90 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Ikke solgt
893/673
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (September)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/672
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (February)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/671
Ib Monrad Hansen: "Financial Times 2", 1992. Usign. Olie på lærred. 200 x 270.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/670
Bjarne Melgaard: "Untitled", 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
893/668
Jonathan Monk: “No. 866 (Florida)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/666
Lars Nørgård: Teaterbillede. Sign. på bagsiden Lars Nørgård, D.K.T. 3/4 1995. Olie på lærred. 133 x 198.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/662
Isa Genzken: "Basic research". Sign. på bagsiden Isa Genzken 1989. Olie på lærred. 45 x 60
Vurdering :
225.000–250.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
893/661
Günther Förg: Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 2/10 på bagsiden. Akryl på bly monteret på træ. 40 x 30.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
215.000 DKK -
893/660
Jesper Christiansen: "Stereomaleri (Sølvbryllup)", 1996. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 90.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/659
Martin Bigum: "Solve the Solution ( I expect my art to be immortal)", 1991. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 145.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/657
Peter Martensen: Dobbeltportræt (Peter og Margrethe Martensen), 1989. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/656
Ryan Nord Kitchen: "March Painting 6". Sign. på bagsiden Ryan Nord Kitchen 2/10/2014. Olie på lærred. 174 x 151.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/655
Neil Farber: Uden titel. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/652
Eske Kath: “Hurricane Party Small”, 2005-2006. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/649
Michael Kvium: "Højreorienteret maleri", 1989. Sign. på bagsiden Kvium 89 med titel. Olie på lærred. 140 x 175.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/647
Michael Kvium: "Stay Ahead of Your Time", 2018. Dyptikon. Sign. på bagsiden Kvium 18. Olie på lærred. 130 x 135 og 46 x 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
310.000 DKK -
893/646
Frederik Næblerød: "Spanish Guy", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/645
Martin Bigum: "Jigsaw Falling Into Place". Sign. på bagsiden Martin Bigum 2008. Olie på lærred. 200 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/644
Morten Schelde: "The Giant (Mokkukalfe)”, 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/643
Cornelius Völker: Uden titel (Pige i kjole og blå sko). Sign. på bagsiden Cornelius Völker 1998. Olie på lærred. 195 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/641
Erik A. Frandsen: "Suburban Light II", 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden Olie på aluminium. 120 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/640
Anette Harboe Flensburg: “House of Night and Day”. Sign. på bagsiden Anette H. Flensburg 2006. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
205.000 DKK -
893/639
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 1993. Mixed media på lærred. 70 x 190.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/638
Kathrine Ærtebjerg: "She was trouble", 2006. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/635
Gun Gordillo: Uden titel. Usign. Træplade beklædt med oxideret zink og neonrør. 115 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/634
Kathrine Ærtebjerg: “Awake and dreaming”, 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 65.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/633
Kaspar Bonnén: Uden titel, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/632
Michael Kvium: "Obey the Colors", 2017. Sign. på bagsiden Kvium 17. Olie på lærred. 150 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
250.000–275.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
893/631
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Nørgård Marts 2005. Akryl, olie og lak på lærred. 140 x 140.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/630
Allan Otte: "Smadret". Sign. på bagsiden Allan Otte 2007. Akryl og alkyd på MDF plade. 122 x 250. Uindrammet.
Vurdering :
130.000 DKK -
893/628
Kasper Eistrup: "Adagio for the Soul - Thank You Mr. Barber". Sign. K. Eistrup 2015. Olie, mixed media og collage på plade. 84 x 59.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/627
Peter Linde Busk: "The Haunted Self", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 93 x 68.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/626
Poul Anker Bech: "Golfdrømme i vinternat", 1994. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 132.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/625
Poul Anker Bech: "En drift mod havet", 2007. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 148.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/624
Poul Anker Bech: "Det røde fjeld og himmelhavet", 2002-2003. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 145.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
893/623
Poul Anker Bech: "Familie i morgendis", 2003. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 72.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/622
Poul Anker Bech: Uden titel (Mens jeg laver the ...). Sign. Bech 1988. Blyant, tusch og lavering på papir. Bladstørrelse 35 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/621
Poul Anker Bech: "Hidsige skyer", 1992. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/620
Poul Anker Bech: "Ved et monument". Sign. Bech med titel på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/618
Paul Gadegaard: Uden titel. Sign. Gadegaard 52. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/617
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 172. Sign. Estève 1958. Kul og farvekridt på papir. Lysmål 58 x 42,5.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/616
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 173. Sign. Estève 59. Kul, sortkridt og farvekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 42
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/612
Maurice Estève: "Equisse pour 'Les Amants'" / Skitse til "De elskende". Tegning no. 198. Sign. Estève 33. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/611
Per Kirkeby: "Mild Vinter III", Læsø 1989. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 220.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
893/610
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 72. Syntetisk maling på plade. 61 x 48
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/609
Per Kirkeby: "Hestehoved". Modifikation. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 74 x 86
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/608
Markus Lüpertz: "Harlekin", 2001. Sign. på bagsiden Markus Lüpertz. Olie på lærred med collageelement. 100 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
893/607
Per Kirkeby: Uden titel, 1977. Modifikation. Usign. Olie på lærred. 32 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/606
Friedensreich Hundertwasser: "Krankes Fenster - Survivant de Laszlo XV". Sign. Friedensreich 1964, opus 587. Mixed media. 14,5 x 22,5.
Vurdering :
500.000 DKK -
893/605
Henry Heerup: "Jomfruen og tyren". Sign. Heerup 1958. Olie på plade. 84 x 84.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/604
Henry Heerup: "Færdsels Uheld". Sign. Heerup 67; titel på bagsiden. Olie på masonit. I kunstnerens ramme. 60 x 87.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/602
Corneille: "Le Pyjama rayé". Sign. Corneille '86; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/601
Lucebert: Figurkomposition. Sign. Lucebert, 90. Olie på lærred. 145 x 115.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/600
Corneille: "L'oiseau exotique". Sign. Corneille 2005; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/599
Corneille: "L'animal et la belle". Sign. Corneille, 87. Gouache på papir. Bladstørrelse 40 x 56.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/596
Jean-Michel Atlan: Uden titel, Paris. Sign. Atlan 49. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
893/595
Christian Dotremont: Uden titel, 1977. Usign. Tusch på papir. Bladstørrelse 40 x 40.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/594
Carl-Henning Pedersen: "Kæmpende fugle". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1968. Olie på masonit. 40 x 60.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/592
Christian Dotremont: "Prenons la vie comme elle me vient pas". Sign. Dotremont 1974. Tusch på papir. Bladstørrelse 75 x 55.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/590
Pierre Alechinsky: "Essai trichrome". Sign. Alechinsky 1976. Tusch på papir med radering i farver (dæksel). Lysmål 98 x 59.
Vurdering :
135.000 DKK -
893/588
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky 1975. Akvarel på papir med radering (dæksel). Lysmål 99 x 59.
Vurdering :
165.000 DKK