Traditionel auktion
893/909
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 3230 g. (97)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/908
Georg Jensen: "Magnolia". Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål med låg. (3)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/907
Georg Jensen: "Magnolia". Cirkulær serveringsbakke med hamret overflade. Georg Jensen efter 1945. L. 35.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/905
Daum Nancy: Vase af klart, grønt og blåt matteret glas. Overfangsglas udskåret med motiv af skovlandskab og sø. H. 31. Diam. øverst 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/904
Daum Nancy: Vase af klart, orangerosa samt gult matteret glas. Udskåret med skovlandskab og træer emaljedekoreret. H. 24.5 cm. Diam. max. 11.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/903
Daum Nancy: Bordlampe af overfangsglas, ætset med landskab med træer og sø i lyserødt på en bund af klart, gullig ravfarvet og blå bund. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/902
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951 samt efter 1945. (137)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/901
Axel Salto: Maske af stentøj modelleret i form af mandeansigt. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 44,5. B. 27,5. D. 22.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
893/900
Georg Jensen: "Magnolia". Et par ovale skåle af sterlingsølv, ender med gennembrudte greb. L. 29,8 og 30. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/899
Fanny Garde: Art nouveau vase af porcelæn skraveret i let relief med skærmplanter og tidsler. H. 44.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/898
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn dekoreret med blå krystalglasur med gråblå elementer. Sign. monogram 2, 178. Kgl. P. Unik. H. 27,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/897
Harald Nielsen: Stor cocktailshaker af sterlingsølv med hamret overflade. Lågknop i form af blade og bær. H. 31,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/896
Georg Jensen: Kande af sterlingsølv med hamret overflade. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 407 A. Vægt 1046 g. H. 23,7.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/895
Johan Rohde: Stor oval serveringsbakke af sterlingsølv med hamret overflade. Hanke af udskåret ibenholt. L. 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/894
Valdemar Engelhardt: Lågkrukke af porcelæn dekoreret med okkerbrun krystalglasur med blå og grå elementer. Sign. monogram 2, 172. Kgl. P. H. 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/893
Bo Kristiansen: Stor skål af stentøj, yderside med indridse bogstaver i relief. Usign. Unik. H. 22. Diam. 49.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/892
Per Weiss: Gulvvase af stentøj dekoreret med mønster i hvid, blå og sort glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 66.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/891
Henning Koppel: "Svanen". Kande af sterlingsølv. Georg Jensen med årskode C10=1977. Dessin 1052. Vægt 2067 g. H. 42.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
893/890
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/889
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 4557 g. (108)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/888
Alev Ebüzziya Siesbye: Stort cirkulært fad af stentøj, delvist dekoreret med brun glasur. H. 10,3 - 10,7. Diam. 40,5 - 41,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/887
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, yderside med skraverede mønstre i relief. H. 14,2 - 14,5. Diam. 21,5 - 22.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/886
Gertrud Vasegaard: Lågkrukke af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med hhv. transparet gråhvid glasur og lyseblå glasur. H. 8,5. B. 12,7. L. 14.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/885
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 3710 gr. (94)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/884
Kay Bojesen: Punchbowle af sterlingsølv med tilhørende punchske. Underfad samt skeskaft af riopalisander. (3)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/883
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med grene, blade og blomster i relief. Dekoreret med grøn og okkerbrun glasur med elementer af gråt og blåt. H. 30.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/882
Carl Halier, Knud Andersen: Cirkulær lågkrukke af stentøj dekoreret med solfataraglasur med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. H. 26,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/881
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 4000 g. (106)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/880
Michael Kvium: "Contemporary Clowns". Sign. Kvium 16, A.P. 3/7. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 69 x 50. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/879
Richard Kern: "Jen Sirey with gun & dick", 1994. Sign. på bagsiden, edition 4/10. C-print. Lysmål 32 x 21.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/877
Maurice Estève: "Arizovert", 1972. Sign. Estève, 27/75. Litografi i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
893/876
Maurice Estève: "Java vrillée", 1977. Sign. Estève, 56/95. Litografi i farver. Lysmål 71 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/874
Karel Appel: "Ten by Appel. Portfolio of Ten Lithographs", 1978. Alle sign. Appel, 166/175. (10)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/873
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/872
Georg Baselitz: "Uden titel (Adler)". Sign. Baselitz 00, BAT. Radering i farver. Bladstørrelse 84 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/871
Per Kirkeby: Uden titel Sign. PK 92, 4/10. Udført hos Jørgen Hansen, Valby. Silketryk i farver. Lysmål 197 x 317.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
102.000 DKK -
893/870
Zao Wou-Ki: Uden titel. Sign. Zao Wou-Ki 74, HC/I. Radering i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/869
Zao Wou-Ki: "A la gloire de l'image et Art poétique". Sign. Zao Wou-Ki 76, 84/99. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/868
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/867
Rolf Nesch: "Fische", ca. 1930. Sign. Rolf Nesch, Probe samt med titel. Ætsning og akvatinte. Lysmål 33,5 x 37.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/866
Pablo Picasso: "Le Vieux Roi", 1959. 6.1.59. Sign. i stenen Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 64 x 48
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/865
Pablo Picasso: Selvportræt, planche 8 fra serien "347 Gravures", 1968. Sign. Picasso, 6/50. Ætsning. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/863
Asger Jorn: "Occupations", 1939-1945 (1960). Alle blade sign. hhv. Jorn 39, Jorn 42, Jorn 43, Jorn 44 og Jorn 45, 47/50. Raderinger. (23)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/862
Maurice Estève: "Prince", 1954. Sign. Estève, 80/220. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/861
Sonia Delaunay: Uden titel, ca. 1970. Sign. Sonia Delaunay, 59/100. Radering i farver. Bladstørrelse 38 x 28
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/860
Jean Dewasne: Uden titel. Suite på ni serigrafier i farver. Alle sign. på bagsiden på etiket J. Dewasne, 30/100. Lysmål 62 x 108. (9)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/853
Pablo Picasso: "Les Mains liées I", 1952. Sign. Picasso, 18/50. Litografi. Lysmål 50 x 64.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
39.000 DKK -
893/852
Sam Francis: Uden titel, fra "Papierski Portfolio". Sign. Sam Francis, AP (Edition 50 ekspl). Litografi i farver. Bladstørrelse 76,2 x 55,8
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/849
Friedensreich Hundertwasser: “La Barca - Regentag”, Opus 683. Sign. Hundertwasser Ca'Vallesina 1969 / Mendocino 1968, A/9/251. Serigrafi i farver.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/848
Robert Rauschenberg: "Charms Against Harms". Sign. Rauschenberg 93, 70/100. Inkjet dye transfer på papir. Bladstørrelse 102 x 71.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/847
Jim Dine: Double Hearts. Sign. Jim Dine 1982, 100/100. Offset litografi og radering i farver. Bladstørrelse 44 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
893/845
Robert Motherwell: "Sirens II", 1988. Sign. monogram, 14/69. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 66.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/843
Andy Warhol, efter: "Flowers". Komplet sæt af ti serigrafier i farver. Udgivet af Sunday B. Morning. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet. (10)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/840
Andy Warhol: "Queen Margrethe II of Denmark" fra serien "Reigning Queens", 1985. Sign. Andy Warhol, 29/40. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
893/839
Tom Wesselmann: "Bedroom Blonde", 1998. Sign. Wesselmann, 30/75. Serigrafi i farver. Lysmål 92 x 109.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
893/837
Andy Warhol: "Self-Portrait", 1978. Sign. Andy Warhol. Oplag ca. 300. Serigrafi i farver. Lysmål 102 x 68.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/835
Francis Bacon: "Triptych", 1981. Sign. Francis Bacon, A.P. 13/15. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 62,5 x 110.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/833
Francis Bacon: "'Study for portrait of John Edwards", 1987. Sign. Francis Bacon, 87/180. Litografi i farver. Bladstørrelse 94,5 x 68. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
893/831
Joan Miró: "Majorette", 1978. Sign. Miró, 47/75. Litografi i farver. Lysmål 98 x 71.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/829
Pierre Soulages: "Lithographie No. 42", 1979. Sign. Soulages, 54/85. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/827
Pierre Soulages: "Lithographie No. 42", 1979. Sign. Soulages, 74/85. Litografi i farver. Lysmål 75 x 54.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/826
Pierre Soulages: "Eau-forte XV", 1961. Sign. Soulages, epreuve d'essai. Radering i farver. Lysmål 69 x 51
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK