Traditionel auktion
i Havnen
Selected – Møbler, ure & tæpper
2151/9073
Baltisk konsol af masurbirk og lister af messing. 19. årh. H. 78. B. 93. D. 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2116/95
Et sæt på 12 norditalienske senempire stole af mahogni, uskåret med ornamentik. 19. årh.s midte. (12)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2051/8132
Et sæt på tre franske biblioteksbuster af patineret bronze, hver på søjle af hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 29. (3)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2051/8107
Signeret Hereke silketæppe med metaltråde, Tyrkiet. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 149 x 99.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
2051/8021
Stor gustaviansk sofa af forgyldt træ, udskåret med ornamentik og border, otte runde kannelerede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. L. 200. D. 65.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK