Traditionel auktion
i Bredgade
Ældre møbler
Varia, møbler og tæpper
896/203
Gustaviansk prismekrone. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 100. Diam. 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2031/348
Fransk prismekrone med bjergkrystal og burformet stel af forgyldt bronze. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2026/9097
Fransk prismekrone med bjergkrystal. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/288
Svensk stenbord med profileret plade af Komstad sten, under del af blåmalet træ. Skåne, 18.-19. årh. H. 79. L. 181. B. 80.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/268
Maison Millet: Fransk bogskab med parquetteri af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, front med to glasdøre. Sign. Millet á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
895/245
Burchard Precht, tilskrevet: Svensk barok spejl af forgyldt træ og bly, ramme med indlagt slebet spejlglas. Ca. 1720. H. H. 173. B. 86.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK