Traditionel auktion
i Bredgade
Ældre malerier
Malerier
895/77
Carl Locher: Båden går ud. Sign. Carl Locher Hornbæk 84. Olie på lærred. 118 x 195.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/50
Hermann David Salomon Corrodi: Solnedgang ved akvædukten Aqua Claudia udenfor Rom. Sign. H. Corrodini Roma. Olie på lærred. 73 x 44.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/23
Jens Juel, James Northcote: To portrætter af M. L. Nathanson (1780-1868) og hustru Esther f. Herfurth (1777-1849). Olie på lærred. 76 x 62. (2).
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
895/21
Hans Jensen: "Vilhelm Kyhns Atelier pa Farimagsvejen". Usigneret. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/2
Thorald Læssøe: Fontæne på en terrasse i en italiensk bjergby med udsigt til blånende bjerge. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt