Traditionel auktion
i Bredgade
Design
893/890
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med azurblå glasur. Sign. alev '89. Unik. H. 13,7. Diam. 23.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/889
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 4557 g. (108)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/888
Alev Ebüzziya Siesbye: Stort cirkulært fad af stentøj, delvist dekoreret med brun glasur. H. 10,3 - 10,7. Diam. 40,5 - 41,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/887
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, yderside med skraverede mønstre i relief. H. 14,2 - 14,5. Diam. 21,5 - 22.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/886
Gertrud Vasegaard: Lågkrukke af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med hhv. transparet gråhvid glasur og lyseblå glasur. H. 8,5. B. 12,7. L. 14.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/885
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1939. Vægt eksklusive dele med stål 3710 gr. (94)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/884
Kay Bojesen: Punchbowle af sterlingsølv med tilhørende punchske. Underfad samt skeskaft af riopalisander. (3)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/883
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med grene, blade og blomster i relief. Dekoreret med grøn og okkerbrun glasur med elementer af gråt og blåt. H. 30.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/882
Carl Halier, Knud Andersen: Cirkulær lågkrukke af stentøj dekoreret med solfataraglasur med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. H. 26,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/881
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 4000 g. (106)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK