Traditionel auktion
Moderne kunsthåndværk
Design
893/916
Axel Salto: Bordlampe af stentøj modelleret med blade og grene i relief. Dekoreet med lys gullig glasur med orange elementer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/915
Axel Salto: "Aktæon". Figur af stentøj. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20674. Kgl. P. Udført 1967. Formgivet 1944. H. 35.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/913
Axel Salto: Cirkulært vægrelief af porcelæn modelleret med hjortehoved mellem grene med frugter. Dekoreret med turkis alkaliglasur. Diam. 48. D. 7.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/905
Daum Nancy: Vase af klart, grønt og blåt matteret glas. Overfangsglas udskåret med motiv af skovlandskab og sø. H. 31. Diam. øverst 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/904
Daum Nancy: Vase af klart, orangerosa samt gult matteret glas. Udskåret med skovlandskab og træer emaljedekoreret. H. 24.5 cm. Diam. max. 11.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/903
Daum Nancy: Bordlampe af overfangsglas, ætset med landskab med træer og sø i lyserødt på en bund af klart, gullig ravfarvet og blå bund. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/901
Axel Salto: Maske af stentøj modelleret i form af mandeansigt. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 44,5. B. 27,5. D. 22.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
893/899
Fanny Garde: Art nouveau vase af porcelæn skraveret i let relief med skærmplanter og tidsler. H. 44.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/898
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn dekoreret med blå krystalglasur med gråblå elementer. Sign. monogram 2, 178. Kgl. P. Unik. H. 27,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/894
Valdemar Engelhardt: Lågkrukke af porcelæn dekoreret med okkerbrun krystalglasur med blå og grå elementer. Sign. monogram 2, 172. Kgl. P. H. 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/893
Bo Kristiansen: Stor skål af stentøj, yderside med indridse bogstaver i relief. Usign. Unik. H. 22. Diam. 49.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/892
Per Weiss: Gulvvase af stentøj dekoreret med mønster i hvid, blå og sort glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 66.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/890
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/888
Alev Ebüzziya Siesbye: Stort cirkulært fad af stentøj, delvist dekoreret med brun glasur. H. 10,3 - 10,7. Diam. 40,5 - 41,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/887
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj, yderside med skraverede mønstre i relief. H. 14,2 - 14,5. Diam. 21,5 - 22.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/886
Gertrud Vasegaard: Lågkrukke af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med hhv. transparet gråhvid glasur og lyseblå glasur. H. 8,5. B. 12,7. L. 14.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/883
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med grene, blade og blomster i relief. Dekoreret med grøn og okkerbrun glasur med elementer af gråt og blåt. H. 30.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/882
Carl Halier, Knud Andersen: Cirkulær lågkrukke af stentøj dekoreret med solfataraglasur med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. H. 26,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK