Traditionel auktion
i Bredgade
Malerier, skulpturer og grafik
893/761
Wilhelm Freddie: Uden titel, 1994-95. På bagsiden attesteret af Ellen Freddie (22-1-1996) efter Freddies død. Olie på lærred. 41 x 33
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/760
Arne Haugen Sørensen: "Leda og svanen". Sign. A Haugen Sørensen 09. Olie på lærred. 73 x 116.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/758
Else Fischer-Hansen: "Familien". Sign. på bagsiden E.F-H. 47. Olie på lærred. 92 x 70
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/753
Vittorio Tavernari: Torso femminile. Objekt, ca. 1960-1964. Usign. Træ. H. 155 B. 53 D. 4
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/752
Carlo Battaglia: "Studio per Hudson". Sign. på bagsiden Carlo Battaglia 1974. Olie på lærred. 50 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.500 DKK -
893/751
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/750
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn. Olie på pap monteret på træplade. 39 x 100 x 6.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/749
Helge Ernst: "Gudhjem, forår", 1973. Sign. Helge Ernst og sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/748
Tonning Rasmussen: "Brev fra Paris via Amsterdam", 1970. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/747
Erling Friis: "Polymnia". Sign. Erling Friis 1939; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/746
Eugène de Sala: Opstilling. Sign. de Sala. Olie på lærred. 65 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/742
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/741
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/740
Peter Bonnén: Skulptur i to dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål på base af granit. H. inkl. base 140.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/739
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med pink bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/738
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med blå bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/737
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med grøn bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/736
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 142.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/735
Peter Bonnén: Skulptur i seks dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål. H. 100. D. 40. L. 127.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/734
Søren Georg Jensen: Model til skulptur-udsmykningen ved Udenrigsministeriet, Asiatisk Plads, København, ca. 1979. Sortpatineret bronze. H. 16. B. 47. D. 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/732
Paul Gadegaard: Uden titel. Usign. Gouache på papir monteret på lærred. 122 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/731
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/730
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/729
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/727
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/724
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/723
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/721
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/720
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
893/719
Albert Mertz: "Jernbanebom (mobil)", 1957. Usign. Relief i bemalet træ, søm og snore. 21 x 46 x 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/718
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/717
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/716
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/715
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK