Traditionel auktion
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier, skulpturer og grafik
893/731
Jean Deyrolle: "Maden", opus 348, Gordes 1953. Sign. Deyrolle; titel og datering på bagsiden. Tempera på lærred. 60 x 92.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/730
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 53 x 54.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/729
Ib Geertsen: Uden titel, 1952. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 86.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/727
Flemming Rosenfalck: "Horisontalt delt cirkel", 1950. Sign. med titel og datering på bagsiden. Relief af bemalet træ. 66 x 82 x 7.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/724
Albert Mertz: "Åben og lukket", Sep. 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/723
Albert Mertz: "Ukendt signal", Paris 1964. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/722
Albert Mertz: Uden titel, dateret utydeligt 1962. Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 29 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/721
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM maj 83. Gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/720
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
893/718
Albert Mertz: "Violet-Orange-Signal", Paris 1967. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Relief af bemalet pap monteret i sort kasseramme.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/717
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden Mertz, Maj 83. Gouache på papir. Lysmål 20 x 28,3.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/716
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/715
Albert Mertz: Uden titel. Usign. Dateret 14/9/89. Gouache på papir. Lysmål 14 x 15,2.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK