Traditionel auktion
Moderne skulpturer
Malerier, skulpturer og foto
896/733
Harry Bertoia: Uden titel, ca. 1976. Usign. Patineret bronze. H. 14. B. 11,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/615
Daniel Spoerri: "Absurditée de la morale". Nature morte. Le Moulin Boyard". Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 11. avril-75. Assemblage. 101 x 61. D. 26.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
893/714
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigter. Sign. J. F. Sørensen 3/8, 2007. Grønpatineret bronze på granitsokkel. Diam. ca. 83. Samlet H. ca. 95.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/703
Pablo Picasso: "Chouette visage de femme", 1952. Edition Picasso. Madoura, 26/300. Vase af glaseret fajance. H. 28
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/702
Pablo Picasso: "Visage no. 202", 1963. Sign. Edition Picasso, Madoura, 490/500. Fad. Hvid fajance med dekoration. Diam. 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/701
Pablo Picasso: “Visage No 197", 1963. Edition Picasso, 78/500, Madoura. Assiette af hvid fajance med grøn, blå og sort dekoration. Diam. 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/697
Daniel Spoerri: "Tableau Piège", 1972. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri med titel og årstal. Assemblage. 70 x 70. D. 27
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/687
Emil Westman Hertz: "Sedimenter", 2014. Bronze. 56 x 24 x 12
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/684
Emil Westman Hertz: "The Dead King", 2011. Bronze. 42 x 16 x 16
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/664
Christian Lemmerz: "Rio Kid", 2003. Sign. Lemmerz 17/30. Bronze. H. 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/663
Wura-Natasha Ogunji: "We hid our birds (close up, sky overhead), 2017. Sign. på bagsiden monogram på label. Tråd, tusch, grafit, farveblyant på papir. 61 x 61
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/651
Christian Lemmerz: "Freddy Nr. 2". Stemplet Lemmerz 95, nr. 2, 1/2. Patineret bronze. H. 46.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/650
Christian Lemmerz: Kranie. Usign. Patineret massiv bronze. H. 16.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/637
Jeppe Hein: "Small Neon Cube", 2005. Edition 12/15. Kube af neonrør med tilhørende installationer. 30 x 30 x 30.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
893/629
Morten Steen Hebsgaard: "Survival of the fittest", 2006. To sammensatte trehjulede cykler. H. 50. B. 140. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/615
Lynn Chadwick: "Marquette XII Beast", 1967. Sign. L.C. 3/4, 555. Sortpatineret bronze. H. 18. B. 22. D. 15.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/614
Lynn Chadwick: "Miniature Figures VI", 1978. Stemplet monogram, 78, 781, 12/30. Sortpatineret bronze. H. 7,5. B. 10. D. 10.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/583
Reinhoud d'Haese: "Chevalier à pattes jaunes", Mausanne-les-Alpilles, 1990. Messing. H. 40. B. 40. D. 19.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/574
Reinhoud d'Haese: "Aucun événement n'a eu lieu ce jour-là", Maussane-les-Alpilles, 1990. Kobber. H. 44. B. 45. D. 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK