Traditionel auktion
Ure
Møbler, tæpper og varia
896/198
Claude Galle: Empire kaminur af porfyr og forgyldt bronze. Sign. Galle, rue Vivienne 9. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 52. B. 30. D. 19.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
895/276
Portefaix: Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 26. D. 11.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/255
François Ageron: Stort fransk Louis XV konsolur af forgyldt bronze og egetræ. Skive og urværk sign. François Ageron. 18. årh.s midte. H. 139. B. 44. D. 24.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
895/251
Stort cartelur af forgyldt bronze. Sign. Bertoul a Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 60.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
895/247
Stort fransk kaminur. Régence stil, 19. årh.s anden halvdel. H. 130. B. 52. D. 21.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9081
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815-20. H. 40. B. 35. D. 12.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/324
Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende romersk figur. Skiven sign. Cailliaud a Nantes. 19. årh.s begyndelse. H. 55. B. 41. D. 14.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/320
Fransk elefantur af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 75. B. 52. D. 23.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/313
Stort fransk kamingarniture af forgyldt bronze bronze. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 65. D. 73. D. 21. Stager H. 50. B. 30. D. 22. (3)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/242
Fransk Louis XVI kaminur af marmor og forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 53. B. 22. D. 12
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/230
Chopin à Paris: Fransk Empire kaminur af forgyldt og patineret bronze, allegori over Afrika, sign. Chopin à Paris. Frankrig, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/196
Gerrit Storm: Hollandsk lygteur i kasse af nøddetræ. Sign. Gerrit Storm, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 48. B. 28. D. 24.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK