Design og moderne kunst 891
Moderne kunst og design
2012/860
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af udskåret patineret eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2012/859
Peter Karpf: Højrygget unik armstol af riopalisander. Sæde samt ryg udspændt med kernelæder, hynde med brunt skind.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2009/534
Kaj Gottlob: Imponerende unika barskab af nøddetræ og nødderod, opsat på drejet "spiralstel". Skab med svungen top, front med to låger.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2006/743
Gunnar S. Gundersen: Uden titel. Sign. Gunnar S. 6/150. Serigrafi i farver. Lysmål 79,5 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK