Design 877
Moderne kunsthåndværk
Sølv, keramik, design
1845/748
Bjørn Wiinblad: Stor kvindefigur af lertøj sammensat af fem dele, øverste del med urtepotteskjuler. H. 160/172.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1844/841
Birger Kaipiainen: Ovalt væghængt fad af porcelæn dekoreret med motiv af frugter og bær. L. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1844/838
Daum Nancy: Lille, kantet lågskål af violet og opalfarvet, matteret glas udskåret med motiver af violer i relief. H. 6,4.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1844/836
Josef Lorenzl: "Blomsterpige". Figur i form af pige med gevandter af koldbemalet bronze på oval base af Onyx. H. 29.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
879/1090
Carl Klimt: "Putto" med blomster. Figur af keramik med polykrom glasur. Formgivet ca. 1915. Antagelig udført af Bernhard Bloch, Eichwald. H. 49.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
879/1083
Per Weiss: Stor gulvkrukke af stentøj modelleret med snoninger i relief. Unik. H. 85.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
1819/726
Bjørn Wiinblad: Stor kvindefigur af lertøj sammensat af fem dele, øverste del med urtepotteskjuler i form af hat. H. 160./172.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1818/769
Alfred Walter: Opsats af emaljebemalet glas. Sort og guld bemaling på matteret bund. Motiv af stiliserede fugle i geometrisk mønster. H. 17,5 Diam. 26,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1818/506
Axel Salto: Bordskål af stentøj, Kgl. P., modelleret i riflet stil, sung glasur. Sign. Salto, 20668. H. 15. Diam. 36-37.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/1017
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med riflede mønstre. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 21491. Kgl. P. Udført 1965. H. 31.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/1016
Axel Salto: Vase af stentøj med indridsede bladmønstre i relief. Dekoreret med solfatara glasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 17. Diam. 19.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/1014
Axel Salto: Vase af stentøj dekoreret med Sung glasur med blå elementer. Sign. Salto, 21457. Kgl. P. H. 11.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/1011
Daum Nancy: Art deco vase af gulligt klart glas med bobler. Sign. Daum Nancy med Lorraine korset. Papir etiket fra Delvaux, Paris. H. 31.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/1010
Nils Thorsson, Knud Andersen: Lågkrukke af stentøj dekoreret med turkisblå glasur med motiv af fisk. Låg samt stand af delvis forgyldt Bronze.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/1009
Amalric Walter/Henri Bergé: Skål af ravfarvet glas udført i paté de verre teknik dekoreret med kamæleon i blåt og grønt glas. L. 17.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/1007
Gustav Gurschner: Ovaltformet vase af delvist grønpatineret bronze. Øvre del med stiliseret mønster i relief. H. 12,4. D. 7,5. L. 15.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/1006
Thorvald Bindesbøll: Cirkulært fad af lertøj modelleret med ornamentik i relief. D. 5,5. Diam. 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
877/1005
Gertrud Vasegaard: Stor skål af stentøj modelleret i let oval form. Unik. H. 15,9. B. 28,6. L. 30.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/1004
Bo Kristiansen: Stor cirkulær skål af stentøj. Yderside indridset med bogstaver i relief. H. 16,5. Diam. 45.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/1003
Kresten Bloch, Knud Andersen: Lågkrukke af stentøj dekoreret med Sung glasur. Låg og stand af patineret og delvist forgyldt bronze. H. 25,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/1001
Per Weiss: Gulvkrukke af stentøj med snoninger i relief. Dekoreret med rødbrun og grå glasur med sorte elementer. H. 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/999
Alvar Aalto: Høj vase af transparent glas. Sign. Alvar Alto, 25/1988. Udført hos Iittala, Finland. H. 60,6.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/996
Bjørn Wiinblad: Et par store bordlamper af lertøj modelleret i oval form, skærme beklædt med gul silke. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/993
Søren Berg: Kugleformet lågvase af porcelæn, dekoreret med blå krystalglasur. Låg med af patineret bronze. Unik. H. inkl. låg. 28.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK